Artykuły branżowe

Głos mają hodowcy – wywiad z Bartoszem Banickim
Po przerwie publikujemy kolejny wywiad z hodowcą, który współpracuje ze Stacją Cichoń Stallions. Tym razem jest to dzisiejszy jubilat – Bartosz Banicki, hodowca spełniający swoje dziecięce marzenia!
czytaj
Głos mają hodowcy – wywiad z Beatą Glista-Piwko
Po długiej przerwie wracamy do dialogu z hodowcami 😊 „Na pierwszy ogień” poszła p. Beata Glista-Piwko wraz z mężem. To hodowcy z wielkim sercem i równie wielkim uporem w dążeniu do spełniania marzeń.
czytaj
Czy warto kopać studnię, gdy się pali? WARTO !
Przyczynkiem do napisania tego artykułu są dwa przypadki utraty nowo narodzonych źrebiąt u hodowców, którzy swoją tragedią podzielili się ze mną telefonicznie. Aby, mam nadzieję, zapobiec kolejnym, powstał poniższy tekst.
czytaj
Międzynarodowa Konferencja Hodowlana „How select a success?” w Radzionkowie - podsumowanie
Na kilka dni po Międzynarodowej Konferencji Hodowlanej "How to select a success?" podsumowujemy to niezwykle ciekawe wydarzenie!
czytaj
Głos mają hodowcy – wywiad z Krzysztofem Likiem
Ósmy wywiad naszego cyklu to jeszcze więcej informacji na temat pracy hodowców.
czytaj
Głos mają hodowcy – wywiad z Joanną Siuda-Lewandowską i Mirosławem Cichym
Przedstawiamy siódmy wywiad z cyklu „Głos mają hodowcy”, który ma na celu przybliżenie sylwetek współpracujących z nami hodowców.
czytaj
Głos mają hodowcy – wywiad z Patrykiem Mike
6 wywiad naszego cyklu to kolejna dawka informacji na temat pracy hodowców.
czytaj
„Kokosowe” aukcje 2021
Ubiegły rok był pod wieloma względami wyjątkowy, także i w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Na rynku sprzedaży koni, tak źrebiąt jak i koni sportowych działo się wiele, bo kontynuacja covidowego kryzysu miała swoje odzwierciedlenie w ilości organizowanych aukcji – tak internetowych jak i łączonych – hybrydowych.
czytaj
Głos mają hodowcy – wywiad z Anną i Zbigniewem Koperskimi
Piąty wywiad z cyklu „Głos mają hodowcy”. Gościmy kolejnych hodowców i pytamy o ich pracę.
czytaj
Głos mają hodowcy – wywiad z Sylwią Mądzelewską-Pietrzak
To już czwarty wywiad z cyklu „Głos mają hodowcy”. Przybliżamy sylwetki kolejnych współpracujących z nami hodowców.
czytaj
Głos mają hodowcy – wywiad z Agnieszką i Romanem Borusiuk
Przed Wami trzeci wywiad z cyklu „Głos mają hodowcy”, który ma na celu przybliżenie sylwetek współpracujących z nami hodowców.
czytaj
Głos mają hodowcy – wywiad z Justyną Maciejewską
Przedstawiamy drugi wywiad z cyklu „Głos mają hodowcy”, który ma na celu przybliżenie sylwetek współpracujących z nami hodowców.
czytaj
Głos mają hodowcy – wywiad z Agatą Fornalską
„Głos mają hodowcy” to nowa inicjatywa Stacji Cichoń Stallions mająca na celu przybliżenie sylwetek współpracujących z nami hodowców.
czytaj
Jesień - czas kwalifikacji młodych ogierów do hodowli
Jesień to tradycyjnie czas kwalifikacji młodych, bo 2,5-letnich ogierów do hodowli. Ich licencja na krycie jest tymczasowa, stałą uzyskują dopiero po zdanym teście i w każdym kraju wygląda to podobnie. W Polsce oczekujemy na próbę dzielności ogierów 3-letnich na początku grudnia, a kwalifikacja młodych ma się odbyć na przełomie stycznia i lutego w nadchodzącym roku. Tymczasem sąsiedzi zza zachodniej granicy nie zwalniają tempa i nawet pandemia niewiele jest im w stanie przeszkodzić w dotrzymywaniu terminów.
czytaj
Odpowiedź nauki na potrzeby hodowców
Wydawałoby się, że tak powinno być zawsze, że zgodnie z powiedzeniem „potrzeba jest matką wynalazków” naukowcy i wynalazcy powinni wsłuchiwać się w głosy potrzebujących. Jak pokazały wydarzenia z 11-12 października czasem bywa tak, że nauka rozmija się z tym co potrzebne, pożyteczne, czy nawet bezpieczne dla zdrowia.
czytaj
Kiedy powinno się kryć klacze?
Po wybraniu odpowiedniego ogiera dla swojej klaczy, przychodzi czas wybór terminu krycia klaczy. Czasem bywa tak, że jest on wymuszony przez okoliczności niezależne od hodowcy.
czytaj
Nowy nabytek w stajni – źrebię – radość czy troska?
Radość, euforia, emocje jakie towarzyszą kupującym w czasie aukcji źrebiąt, to tylko namiastka tego co widać podczas relacji on-line. Wszyscy zadowoleni – sprzedający, kupujący, hodowcy, właściciele, organizatorzy i prowadzący. Co jednak dzieje się potem?
czytaj
Matczyny behawior część 2, czyli gdy źle się dzieje
Nienormalne zachowanie macierzyńskie często ma miejsce zaraz po wyźrebieniu, chociaż w kilku przypadkach może mieć miejsce jeszcze w kilka dni po przyjściu na świat noworodka.
czytaj
Behawior matczyny
Jakie czynniki mogą mieć wpływ na silną więź między noworodkiem a klaczą? Behawioryści analizujący dynamikę zachowania między klaczą i źrebięciem, poznali wiele przyczyn tego procesu, ale jest w tym temacie nadal kilka nurtujących tajemnic.
czytaj
Wzrost to nie tylko genetyka…
Dzisiejsi trzydziestolatkowie są w przypadku mężczyzn średnio o 6 cm, a w przypadku kobiet o 5 cm wyżsi niż ich rodzice tej samej płci. Nic więc dziwnego, że ci z nich, których pasjonuje jeździectwo, szczególnie w aspekcie sportowym, szukają koni wyraźnie wyższych niż te sprzed dwu lub trzech dekad.
czytaj
Najważniejsze informacje przydatne przed wyźrebieniem Twojej klaczy.
Drodzy hodowcy, specjalnie dla Was przygotowaliśmy CHECKLISTę pt. „Co trzeba mieć pod ręką, by być gotowym na przyjście na świat nowego źrebięcia”.
czytaj
Nie warto selekcjonować na jedną cechę...
Selekcja biorąca pod uwagę małą liczbę cech, które pragniemy poprawić czy uzyskać, jest szybsza niż wybieranie przyszłych rodziców, niż taka, która ma na uwadze szerokie spektrum zalet i wad, które chcemy widzieć u potomstwa. Czy nie jest jednak zbyt ryzykowna, szczególnie w przypadku, gdy nasz koncept hodowlany nie sprawdzi się, a wyhodowanemu potomstwu brak będzie innych atrybutów?
czytaj
Weekend z nauką
W ostatni weekend zakończyło się kolejne spotkanie w ramach Studiów Podyplomowych Hodowla Koni i Jeździectwo, których pomysłodawczynią jest dr. hab. Ewa Jodkowska em.prof UPWr, a od lat dzielnie pomaga jej dr Iza Bek-Kaczkowska. O czym uczą się przyszli dyplomowani hodowcy koni? Zapraszamy na krótkie streszczenie wykładów
czytaj
IDZIE WIOSNA – POMAGAJMY NADZIEJOM
Przełom zimy i wiosny to czas, kiedy uśpiona przyroda budzi się do nowego życia. W hodowli koni to ważny okres - czas wyźrebień i pierwszych odpowiedzi na efekt podjętych decyzji hodowlanych.
czytaj
Ocena i wybór klaczy
Wykorzystywanie, kopiowanie, przerabianie tekstu bez zgody autora jest zabronione. Po przebrnięciu przez pierwszy etap naszych hodowlanych rozważań, czyli określeniu CELU naszej hodowli, przychodzi czas na decyzję również bardzo poważną – WYBÓR KLACZY HODOWLANEJ.
czytaj
Odsadzanie źrebiąt
Pomimo tego, że od czasu udomowienia konia upłynęły tysiące lat, zwierzę to nadal zachowuje wiele cech swoich dzikich przodków. Utrzymywanie ich dziś najczęściej w warunkach odmiennych od naturalnych i poddawane procesom odmiennym, niż te występujące niegdyś w ich dzikim bytowaniu niekiedy może znacznie odbić się na ich zdrowiu.
czytaj
Jak przewidzieć poród u klaczy?
Znajomość zachowania się źrebnej klaczy w okresie tuż przed rozwiązaniem oraz samego procesu porodowego daje hodowcy możliwość przygotowania się do narodzin źrebięcia.
czytaj