Zamawiam nasienie

Artykuły branżowe

01 grudnia 2021

Głos mają hodowcy – wywiad z Justyną Maciejewską

Przedstawiamy drugi wywiad z cyklu „Głos mają hodowcy”, który ma na celu przybliżenie sylwetek współpracujących z nami hodowców.

czytaj
23 listopada 2021

Głos mają hodowcy – wywiad z Agatą Fornalską

„Głos mają hodowcy” to nowa inicjatywa Stacji Cichoń Stallions mająca na celu przybliżenie sylwetek współpracujących z nami hodowców.

czytaj
19 listopada 2021

Jesień - czas kwalifikacji młodych ogierów do hodowli

Jesień to tradycyjnie czas kwalifikacji młodych, bo 2,5-letnich ogierów do hodowli. Ich licencja na krycie jest tymczasowa, stałą uzyskują dopiero po zdanym teście i w każdym kraju wygląda to podobnie. W Polsce oczekujemy na próbę dzielności ogierów 3-letnich na początku grudnia, a kwalifikacja młodych ma się odbyć na przełomie stycznia i lutego w nadchodzącym roku. Tymczasem sąsiedzi zza zachodniej granicy nie zwalniają tempa i nawet pandemia niewiele jest im w stanie przeszkodzić w dotrzymywaniu terminów.

czytaj
03 listopada 2021

Odpowiedź nauki na potrzeby hodowców

Wydawałoby się, że tak powinno być zawsze, że zgodnie z powiedzeniem „potrzeba jest matką wynalazków” naukowcy i wynalazcy powinni wsłuchiwać się w głosy potrzebujących. Jak pokazały wydarzenia z 11-12 października czasem bywa tak, że nauka rozmija się z tym co potrzebne, pożyteczne, czy nawet bezpieczne dla zdrowia.

czytaj
07 października 2021

Kiedy powinno się kryć klacze?

Po wybraniu odpowiedniego ogiera dla swojej klaczy, przychodzi czas wybór terminu krycia klaczy. Czasem bywa tak, że jest on wymuszony przez okoliczności niezależne od hodowcy.

czytaj
31 sierpnia 2021

Nowy nabytek w stajni – źrebię – radość czy troska?

Radość, euforia, emocje jakie towarzyszą kupującym w czasie aukcji źrebiąt, to tylko namiastka tego co widać podczas relacji on-line. Wszyscy zadowoleni – sprzedający, kupujący, hodowcy, właściciele, organizatorzy i prowadzący. Co jednak dzieje się potem?

czytaj
15 czerwca 2021

Matczyny behawior część 2, czyli gdy źle się dzieje

Nienormalne zachowanie macierzyńskie często ma miejsce zaraz po wyźrebieniu, chociaż w kilku przypadkach może mieć miejsce jeszcze w kilka dni po przyjściu na świat noworodka.

czytaj
08 czerwca 2021

Behawior matczyny

Jakie czynniki mogą mieć wpływ na silną więź między noworodkiem a klaczą? Behawioryści analizujący dynamikę zachowania między klaczą i źrebięciem, poznali wiele przyczyn tego procesu, ale jest w tym temacie nadal kilka nurtujących tajemnic.

czytaj
18 maja 2021

Wzrost to nie tylko genetyka…

Dzisiejsi trzydziestolatkowie są w przypadku mężczyzn średnio o 6 cm, a w przypadku kobiet o 5 cm wyżsi niż ich rodzice tej samej płci. Nic więc dziwnego, że ci z nich, których pasjonuje jeździectwo, szczególnie w aspekcie sportowym, szukają koni wyraźnie wyższych niż te sprzed dwu lub trzech dekad.

czytaj
04 maja 2021

Najważniejsze informacje przydatne przed wyźrebieniem Twojej klaczy.

Drodzy hodowcy, specjalnie dla Was przygotowaliśmy CHECKLISTę pt. „Co trzeba mieć pod ręką, by być gotowym na przyjście na świat nowego źrebięcia”.

czytaj
07 kwietnia 2021

Nie warto selekcjonować na jedną cechę...

Selekcja biorąca pod uwagę małą liczbę cech, które pragniemy poprawić czy uzyskać, jest szybsza niż wybieranie przyszłych rodziców, niż taka, która ma na uwadze szerokie spektrum zalet i wad, które chcemy widzieć u potomstwa. Czy nie jest jednak zbyt ryzykowna, szczególnie w przypadku, gdy nasz koncept hodowlany nie sprawdzi się, a wyhodowanemu potomstwu brak będzie innych atrybutów?

czytaj
27 marca 2021

Weekend z nauką

W ostatni weekend zakończyło się kolejne spotkanie w ramach Studiów Podyplomowych Hodowla Koni i Jeździectwo, których pomysłodawczynią jest dr. hab. Ewa Jodkowska em.prof UPWr, a od lat dzielnie pomaga jej dr Iza Bek-Kaczkowska. O czym uczą się przyszli dyplomowani hodowcy koni? Zapraszamy na krótkie streszczenie wykładów

czytaj
12 marca 2021

IDZIE WIOSNA – POMAGAJMY NADZIEJOM

Przełom zimy i wiosny to czas, kiedy uśpiona przyroda budzi się do nowego życia. W hodowli koni to ważny okres - czas wyźrebień i pierwszych odpowiedzi na efekt podjętych decyzji hodowlanych.

czytaj
04 grudnia 2020

Ocena i wybór klaczy

Wykorzystywanie, kopiowanie, przerabianie tekstu bez zgody autora jest zabronione. Po przebrnięciu przez pierwszy etap naszych hodowlanych rozważań, czyli określeniu CELU naszej hodowli, przychodzi czas na decyzję również bardzo poważną – WYBÓR KLACZY HODOWLANEJ.

czytaj
06 czerwca 2020

Odsadzanie źrebiąt

Pomimo tego, że od czasu udomowienia konia upłynęły tysiące lat, zwierzę to nadal zachowuje wiele cech swoich dzikich przodków. Utrzymywanie ich dziś najczęściej w warunkach odmiennych od naturalnych i poddawane procesom odmiennym, niż te występujące niegdyś w ich dzikim bytowaniu niekiedy może znacznie odbić się na ich zdrowiu.

czytaj
04 kwietnia 2020

Jak przewidzieć poród u klaczy?

Znajomość zachowania się źrebnej klaczy w okresie tuż przed rozwiązaniem oraz samego procesu porodowego daje hodowcy możliwość przygotowania się do narodzin źrebięcia.

czytaj
Rekomendowani
weterynarze
Nasze
wydarzenia
Warunki stanówki
Cichoń Stallions
Warunki stanówki
Helgstrand & Schockemöhle