Zamawiam nasienie

Artykuły branżowe

12 września 2024

Dni Polskich Koni Sportowych w Udorzu

czytaj
28 sierpnia 2024

Wyniki potomstwa ogierów Stacji Cichoń Stallions/Deckstation Schockemöhle/Helgstrand Dressage

czytaj
25 sierpnia 2024

Kilka spostrzeżeń na temat czempionatu, czyli Salio – okiem sędziego

czytaj
11 sierpnia 2024

Użytkowanie klaczy źrebnej

czytaj
26 czerwca 2024

Ciąże mnogie u klaczy, czyli kto jest winny...

czytaj
14 marca 2024

Jak znaleźć czempiona

czytaj
25 lutego 2024

Hodowcy mają głos, czyli słów kilka
od uczestników wyjazdu
do Verden 2024

czytaj
20 stycznia 2024

Baszmir AA – stajenny rodzynek

Jak Baszmir trafił do Radzionkowa i co go czeka w najbliższej przyszłości - słów kilka

czytaj
17 stycznia 2024

Kilka słów o ogierze Radius

Radius przyjechał do Polski kilka lat temu i początkowo jego jeźdźcem był Michał, a od dłuższego już czasu ogiera dosiada Mateusz Cichoń - para ta uczestniczyła w MŚMK i zdobyła medal ostatnich MPMK.

czytaj
06 września 2023

Jakie wnioski może wyciągnąć hodowca…, czyli subiektywne podsumowanie Bundeschampionatu

Kojarzenie pary rodzicielskiej to w hodowli sprawa najwyższej wagi. Z moich obserwacji wynika, że zbyt duża ilość hodowców zwraca uwagę tylko na rodowód klaczy, nie poddając jej próbie dzielności, choćby nawet tej polowej. Wcale nierzadko hodowcy koni skokowych pytani – jak skacze ich klacz, nie są w stanie odpowiedzieć, gdyż nigdy nie oglądali swojej klaczy w skokach, choćby luzem.

czytaj
22 maja 2023

Jak najlepiej przygotować źrebię na czempionat?

Już za dwa miesiące na terenie Stacji Ogierów Cichoń Stallions / Cichoń Dressage w Radzionkowie odbędzie się Otwarty Czempionat Źrebiąt i Koni Ras Szlachetnych 2023. Dwa miesiące to sporo czasu, by przyjrzeć się swoim źrebiętom i odpowiednio jest przygotować do tego, pierwszego w ich życiu, wydarzenia hodowlanego

czytaj
11 maja 2023

Angloaraby we Francji

Pierwsze doniesienia o francuskich koniach angloarabskich pochodzą z końca XVIII wieku. Dyrektor Stadniny Koni w Pompadour w Nowej Akwitanii, Eugène Gayot, uważany za wynalazcę tej rasy, już w 1850 roku pisał, że to ta stadnina od podstaw stworzyła bazę hodowlaną tej rasy.

czytaj
07 maja 2023

O co właściwie chodzi z tym AA i xo ?

Wszystko zaczęło się od chęci połączenia niezwykłych walorów dwóch ras szlachetnych, próby takie podejmowano od końca XVIII wieku w całej Europie.

czytaj
11 kwietnia 2023

Transport źrebiąt – temat wciąż aktualny!

W czasie sezonu rozrodczego przed hodowcą stoi wiele wyzwań. Dotyczą one zdrowia klaczy i źrebięcia, żywienia, obsługi, ale także logistyki. Sam dobór ogiera do klaczy to dopiero początek szeregu zadań jakim musi podołać właściciel klaczy, szczególnie, jeśli nie ma możliwości pokrycia, czy zainseminowania klaczy na miejscu, w swojej stajni.

czytaj
20 marca 2023

Niespodzianka w ofercie Cichoń Stallions – BASZMIR AA

Zapewne nikt się nie spodziewał, bo i nic na to nie wskazywało, że taka perełka swojej rasy, przyjedzie do Radzionkowa na Czempionat Koni Ras Szlachetnych, który odbył się 25 lutego tego roku. Sam hodowca bohatera tego artykułu, Mariusz Kijek miał wątpliwości czy jego wychowanek podoła wyzwaniu, choć na koncie miał już niemały sukces - tytuł Najlepszego Konia Pokazu Narodowego Młodzieżowego Czempionatu Koni Małopolskich w Białce 2022.

czytaj
12 marca 2023

Ocena liniowa

Dla tych, którym nie było dane przybyć na Międzynarodową Konferencję Hodowlaną „𝗛𝗼𝘄 𝘁𝗼 𝘁𝗿𝗮𝗶𝗻 𝗮 𝘀𝘂𝗰𝗰𝗲𝘀𝘀”, oraz tych, którzy nie mogli uczestniczyć w wykładach z powodów organizacyjnych.

czytaj
06 stycznia 2023

Jak nie dać się zaskoczyć, czyli apteczka porodowa w stajni

Każdy, bez wyjątku, hodowca po wszelkich zabiegach, prowadzących do zaźrebienia swojej klaczy, oczekuje rozwiązania…zagadki jaką jest źrebię, które ma przyjść na świat jako efekt jego myśli hodowlanej. Nie warto zostawiać przypadkowi to co ma zdarzyć się po 11 miesiącach po poczęciu malucha. Na ten dzień warto przygotować się, by nie być zaskoczonym, gdy źrebię zacznie przychodzić na świat.

czytaj
25 listopada 2022

TRZY ASY Z TALII PAULA SCHOCKEMOEHLE

Kary, dostojny DIARADO holst 2005 (Diamant de Semilly – Roxette I po Corrado I) dopiął swego. Awansował z miejsca drugiego n najwyższe podium wśród reproduktorów – ojców koni do WKKW ! Do jego sukcesu przyczyniło się grono wspaniałych, wszechstronnych koni:

czytaj
23 października 2022

Koniec lata to nowe wyzwania dla hodowcy - część 2

Tak zimą jak i podczas cieplejszych pór roku koniom należy podawać oczywiście ziarna zbóż. Wielu hodowców chętnie podaje koniom ziarna kukurydzy uważając, że jest ona także paszą ogrzewającą konia od wewnątrz. Jest to prawda połowiczna. Ilość energii zawartej w kukurydzy wystarcza na ogrzanie organizmu konia tylko na krótki okres czasu.

czytaj
13 października 2022

Koniec lata, czyli nowe wyzwania dla hodowcy

Nie ukrywam, że irytuje mnie biadolenie na temat nadchodzącej jesieni i odejścia lata. Płaczliwe tony, choćby w radiu („A mnie jest szkoda lata…”…), nad minionymi upałami są dobre dla ludzi, których życie i pasja są niezależne od aury, bo jedynym problemem, gdy pada deszcz jest zabranie parasola, a w upał znalezienie zacisznego chłodku. Jeśli brak wysokich temperatur jest dla kogoś ważnym problemem to powinien zapytać hodowców, co oznacza dla nich konkretna pogoda.

czytaj
06 października 2022

Przygotowania klaczy do następnego sezonu rozrodczego

Jesień i zbliżająca się zima to okres odstawiania źrebiąt od matek, skupienie się na prawidłowym, niebawem bezpastwiskowym, sposobie żywienia każdej grupy koni w naszej stadninie. Klacz, która odchowała w tym roku źrebię, która została ponownie skutecznie zaźrebiona, wymaga troskliwego oka hodowcy. Ale klacz, która nie była kryta, albo niestety nie zaźrebiła się w tym sezonie, musi już teraz zostać poddana odpowiednim zabiegom, by doczekać się od niej potomka w najbliższym sezonie.

czytaj
10 maja 2022

Głos mają hodowcy – wywiad z Bartoszem Banickim

Po przerwie publikujemy kolejny wywiad z hodowcą, który współpracuje ze Stacją Cichoń Stallions. Tym razem jest to dzisiejszy jubilat – Bartosz Banicki, hodowca spełniający swoje dziecięce marzenia!

czytaj
06 kwietnia 2022

Głos mają hodowcy – wywiad z Beatą Glista-Piwko

Po długiej przerwie wracamy do dialogu z hodowcami 😊 „Na pierwszy ogień” poszła p. Beata Glista-Piwko wraz z mężem. To hodowcy z wielkim sercem i równie wielkim uporem w dążeniu do spełniania marzeń.

czytaj
01 kwietnia 2022

Czy warto kopać studnię, gdy się pali? WARTO !

Przyczynkiem do napisania tego artykułu są dwa przypadki utraty nowo narodzonych źrebiąt u hodowców, którzy swoją tragedią podzielili się ze mną telefonicznie. Aby, mam nadzieję, zapobiec kolejnym, powstał poniższy tekst.

czytaj
06 marca 2022

Międzynarodowa Konferencja Hodowlana „How select a success?” w Radzionkowie - podsumowanie

Na kilka dni po Międzynarodowej Konferencji Hodowlanej "How to select a success?" podsumowujemy to niezwykle ciekawe wydarzenie!

czytaj
17 lutego 2022

Głos mają hodowcy – wywiad z Krzysztofem Likiem

Ósmy wywiad naszego cyklu to jeszcze więcej informacji na temat pracy hodowców.

czytaj
09 lutego 2022

Głos mają hodowcy – wywiad z Joanną Siuda-Lewandowską i Mirosławem Cichym

Przedstawiamy siódmy wywiad z cyklu „Głos mają hodowcy”, który ma na celu przybliżenie sylwetek współpracujących z nami hodowców.

czytaj
16 stycznia 2022

Głos mają hodowcy – wywiad z Patrykiem Mike

6 wywiad naszego cyklu to kolejna dawka informacji na temat pracy hodowców.

czytaj
14 stycznia 2022

„Kokosowe” aukcje 2021

Ubiegły rok był pod wieloma względami wyjątkowy, także i w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Na rynku sprzedaży koni, tak źrebiąt jak i koni sportowych działo się wiele, bo kontynuacja covidowego kryzysu miała swoje odzwierciedlenie w ilości organizowanych aukcji – tak internetowych jak i łączonych – hybrydowych.

czytaj
04 stycznia 2022

Głos mają hodowcy – wywiad z Anną i Zbigniewem Koperskimi

Piąty wywiad z cyklu „Głos mają hodowcy”. Gościmy kolejnych hodowców i pytamy o ich pracę.

czytaj
23 grudnia 2021

Głos mają hodowcy – wywiad z Sylwią Mądzelewską-Pietrzak

To już czwarty wywiad z cyklu „Głos mają hodowcy”. Przybliżamy sylwetki kolejnych współpracujących z nami hodowców.

czytaj
13 grudnia 2021

Głos mają hodowcy – wywiad z Agnieszką i Romanem Borusiuk

Przed Wami trzeci wywiad z cyklu „Głos mają hodowcy”, który ma na celu przybliżenie sylwetek współpracujących z nami hodowców.

czytaj
01 grudnia 2021

Głos mają hodowcy – wywiad z Justyną Maciejewską

Przedstawiamy drugi wywiad z cyklu „Głos mają hodowcy”, który ma na celu przybliżenie sylwetek współpracujących z nami hodowców.

czytaj
23 listopada 2021

Głos mają hodowcy – wywiad z Agatą Fornalską

„Głos mają hodowcy” to nowa inicjatywa Stacji Cichoń Stallions mająca na celu przybliżenie sylwetek współpracujących z nami hodowców.

czytaj
19 listopada 2021

Jesień - czas kwalifikacji młodych ogierów do hodowli

Jesień to tradycyjnie czas kwalifikacji młodych, bo 2,5-letnich ogierów do hodowli. Ich licencja na krycie jest tymczasowa, stałą uzyskują dopiero po zdanym teście i w każdym kraju wygląda to podobnie. W Polsce oczekujemy na próbę dzielności ogierów 3-letnich na początku grudnia, a kwalifikacja młodych ma się odbyć na przełomie stycznia i lutego w nadchodzącym roku. Tymczasem sąsiedzi zza zachodniej granicy nie zwalniają tempa i nawet pandemia niewiele jest im w stanie przeszkodzić w dotrzymywaniu terminów.

czytaj
03 listopada 2021

Odpowiedź nauki na potrzeby hodowców

Wydawałoby się, że tak powinno być zawsze, że zgodnie z powiedzeniem „potrzeba jest matką wynalazków” naukowcy i wynalazcy powinni wsłuchiwać się w głosy potrzebujących. Jak pokazały wydarzenia z 11-12 października czasem bywa tak, że nauka rozmija się z tym co potrzebne, pożyteczne, czy nawet bezpieczne dla zdrowia.

czytaj
07 października 2021

Kiedy powinno się kryć klacze?

Po wybraniu odpowiedniego ogiera dla swojej klaczy, przychodzi czas wybór terminu krycia klaczy. Czasem bywa tak, że jest on wymuszony przez okoliczności niezależne od hodowcy.

czytaj
31 sierpnia 2021

Nowy nabytek w stajni – źrebię – radość czy troska?

Radość, euforia, emocje jakie towarzyszą kupującym w czasie aukcji źrebiąt, to tylko namiastka tego co widać podczas relacji on-line. Wszyscy zadowoleni – sprzedający, kupujący, hodowcy, właściciele, organizatorzy i prowadzący. Co jednak dzieje się potem?

czytaj
15 czerwca 2021

Matczyny behawior część 2, czyli gdy źle się dzieje

Nienormalne zachowanie macierzyńskie często ma miejsce zaraz po wyźrebieniu, chociaż w kilku przypadkach może mieć miejsce jeszcze w kilka dni po przyjściu na świat noworodka.

czytaj
08 czerwca 2021

Behawior matczyny

Jakie czynniki mogą mieć wpływ na silną więź między noworodkiem a klaczą? Behawioryści analizujący dynamikę zachowania między klaczą i źrebięciem, poznali wiele przyczyn tego procesu, ale jest w tym temacie nadal kilka nurtujących tajemnic.

czytaj
18 maja 2021

Wzrost to nie tylko genetyka…

Dzisiejsi trzydziestolatkowie są w przypadku mężczyzn średnio o 6 cm, a w przypadku kobiet o 5 cm wyżsi niż ich rodzice tej samej płci. Nic więc dziwnego, że ci z nich, których pasjonuje jeździectwo, szczególnie w aspekcie sportowym, szukają koni wyraźnie wyższych niż te sprzed dwu lub trzech dekad.

czytaj
04 maja 2021

Najważniejsze informacje przydatne przed wyźrebieniem Twojej klaczy.

Drodzy hodowcy, specjalnie dla Was przygotowaliśmy CHECKLISTę pt. „Co trzeba mieć pod ręką, by być gotowym na przyjście na świat nowego źrebięcia”.

czytaj
07 kwietnia 2021

Nie warto selekcjonować na jedną cechę...

Selekcja biorąca pod uwagę małą liczbę cech, które pragniemy poprawić czy uzyskać, jest szybsza niż wybieranie przyszłych rodziców, niż taka, która ma na uwadze szerokie spektrum zalet i wad, które chcemy widzieć u potomstwa. Czy nie jest jednak zbyt ryzykowna, szczególnie w przypadku, gdy nasz koncept hodowlany nie sprawdzi się, a wyhodowanemu potomstwu brak będzie innych atrybutów?

czytaj
27 marca 2021

Weekend z nauką

W ostatni weekend zakończyło się kolejne spotkanie w ramach Studiów Podyplomowych Hodowla Koni i Jeździectwo, których pomysłodawczynią jest dr. hab. Ewa Jodkowska em.prof UPWr, a od lat dzielnie pomaga jej dr Iza Bek-Kaczkowska. O czym uczą się przyszli dyplomowani hodowcy koni? Zapraszamy na krótkie streszczenie wykładów

czytaj
12 marca 2021

IDZIE WIOSNA – POMAGAJMY NADZIEJOM

Przełom zimy i wiosny to czas, kiedy uśpiona przyroda budzi się do nowego życia. W hodowli koni to ważny okres - czas wyźrebień i pierwszych odpowiedzi na efekt podjętych decyzji hodowlanych.

czytaj
04 grudnia 2020

Ocena i wybór klaczy

Wykorzystywanie, kopiowanie, przerabianie tekstu bez zgody autora jest zabronione. Po przebrnięciu przez pierwszy etap naszych hodowlanych rozważań, czyli określeniu CELU naszej hodowli, przychodzi czas na decyzję również bardzo poważną – WYBÓR KLACZY HODOWLANEJ.

czytaj
06 czerwca 2020

Odsadzanie źrebiąt

Pomimo tego, że od czasu udomowienia konia upłynęły tysiące lat, zwierzę to nadal zachowuje wiele cech swoich dzikich przodków. Utrzymywanie ich dziś najczęściej w warunkach odmiennych od naturalnych i poddawane procesom odmiennym, niż te występujące niegdyś w ich dzikim bytowaniu niekiedy może znacznie odbić się na ich zdrowiu.

czytaj
04 kwietnia 2020

Jak przewidzieć poród u klaczy?

Znajomość zachowania się źrebnej klaczy w okresie tuż przed rozwiązaniem oraz samego procesu porodowego daje hodowcy możliwość przygotowania się do narodzin źrebięcia.

czytaj
Rekomendowani
weterynarze
Nasze
wydarzenia
Warunki stanówki
Cichoń Stallions
Warunki stanówki
Helgstrand & Schockemöhle
Warunki stanówki partnerów
Adamus & Tyszko & Orea Equestrian