FAQ Pytania i odpowiedzi
Rozwiń interesującą cię sekcję i znajdź odpowiedzi na nurtujące pytania
Array
(
[id] => faq_accordion
[groups] => Array
(
[faq_accordion_1] => Array
(
[id] => faq_accordion_1
[position] => 1
[title] => Zamówienia, formalność, logistyka
[content] => W tym dziale zamieszczać będziemy odpowiedzi na szczegółowe pytania dotyczące procesu zamawiania i dostarczania nasienia ogierów, a także związane z formalnościami towarzyszącymi rejestracji potomstwa.
[class] =>
[collapsed] => collapsed
[accordion] => Array
(
[id] => faq_accordion_1_accordion
[groups] => Array
(
[faq_accordion_1_accordion_1] => Array
(
[id] => faq_accordion_1_accordion_1
[position] => 1
[title] => Kiedy zamawiać?
[content] => By odpowiedzieć na to pytanie, musimy wiedzieć, jaki ogier Was interesuje. Jeśli chodzi o ogiery Cichoń Stallions, a więc stacjonujące w Polsce, możecie zamawiać nasienie w godzinach 8:00 – 18:00 i jeśli tylko będą ku temu możliwości logistyczne, paczka trafi do Was jeszcze tego samego dnia. Jeśli chodzi o nasienie sprowadzane z zagranicy, tj. ze stacji Helgstrand i Schockemöhle, to zamówienia należy złożyć do godz. 10:00, a nasienie dotrze do Was następnego dnia.
[class] =>
[collpsed] => collapsed
)
[faq_accordion_1_accordion_2] => Array
(
[id] => faq_accordion_1_accordion_2
[position] => 2
[title] => Jak zamawiać?
[content] => Preferujemy zamówienia składane z wykorzystaniem formularza na stronie lub za pomocą wiadomości SMS pod nr 515606189. Ważne, abyście zamawiając nasienie, mieli przygotowane wszystkie dane – imię i nr paszportu klaczy, dane do faktury VAT oraz adres dostawy.
[class] =>
[collpsed] => collapsed
)
[faq_accordion_1_accordion_3] => Array
(
[id] => faq_accordion_1_accordion_3
[position] => 3
[title] => O której godzinie otrzymam nasienie z zagranicy?
[content] => Aby dotrzeć do Polski, pojemnik z nasieniem musi pokonać ponad 1000 km, co związane jest z rozbudowanym procesem logistycznym. Staramy się, aby paczki docierały do Hodowców przed godz. 12:00, ale często w przypadku osób zamieszkujących w mniejszych miejscowościach, nie jest to możliwe. Wówczas indywidualnie ustalamy miejsca odbioru przesyłek, np. w punktach firm kurierskich, co daje możliwość podjęcia przesyłki nawet o godz. 8:00
[class] =>
[collpsed] => collapsed
)
[faq_accordion_1_accordion_4] => Array
(
[id] => faq_accordion_1_accordion_4
[position] => 4
[title] => Na jaki adres odesłać pojemnik po nasieniu?
[content] => Wszystkie pojemniki, zarówno otrzymane bezpośrednio od nas, jak i pochodzące ze stacji Helgstrand i Schockemöhle, prosimy odsyłać na adres: Cichoń Stallions, Anieli Krzywoń 1, 41-922 Radzionków. Będziemy wdzięczni, jeśli nie będziecie pakować pojemników w dodatkowe kartony, folie i inne opakwoania – wystarczy naklejka adresowa i pojemnik jest gotowy do wysyłki 🙂
[class] =>
[collpsed] => collapsed
)
[faq_accordion_1_accordion_5] => Array
(
[id] => faq_accordion_1_accordion_5
[position] => 5
[title] => Kiedy otrzymam świadectwo inseminacji?
[content] => Ponieważ Hodowcy rejestrują potomstwo ogierów z naszej oferty w bardzo rozmaitych związkach hodowlanych, począwszy od PZHK, przez AES, Zangersheide, a skończywszy na związkach niemieckich i holenderskich, nie wysyłamy świadectw inseminacji „z automatu” gdyż celem rejestracji potomstwa, musimy wystawić je na wymaganym przez dany związek druku. Aby otrzymać świadectwo zgłoście się do nas mailowo podając: imię klaczy i ogiera, datę inseminacji, oraz wybrany związek, a także załączając skan paszportu klaczy. Świadectwo wyślemy w ciągu 5 dni roboczych.
[class] =>
[collpsed] => collapsed
)
)
)
)
[faq_accordion_2] => Array
(
[id] => faq_accordion_2
[position] => 2
[title] => Nasze ogiery
[content] => W tej części znajdziecie odpowiedzi na pytanie dotyczące naszych ogierów – ich charakterów, osiągnięć, potomstwa – wszystkiego co może zainteresować rozważającego inseminację swoich klaczy Hodowcę 🙂
[class] =>
[collapsed] => collapsed
)
[faq_accordion_3] => Array
(
[id] => faq_accordion_3
[position] => 3
[title] => Sprawy hodowlane
[content] => W tej sekcji znajdą się odpowiedzi na liczne, zadawane przez Was pytania, dotyczące zagadnień hodowlanych oraz związanych z odchowem źrebiąt. Odpowiedzi udzielać będzie p. Katarzyna Wiszowaty, doświadczony i utytułowany hodowca – autorka niezliczonych publikacji o tematyce hodowlanej, która w naszej stacji doradza Hodowcom w doborze ogierów dla poszczególnych klaczy.
[class] =>
[collapsed] => collapsed
[accordion] => Array
(
[id] => faq_accordion_3_accordion
[groups] => Array
(
[faq_accordion_3_accordion_1] => Array
(
[id] => faq_accordion_3_accordion_1
[position] => 1
[title] => Czego możemy oczekiwać, gdy pokryjemy niedużą klacz, o wiele od niej wyższym ogierem?
[content] => Temat ten był już poruszamy na łamach tej strony, a obszerny artykuł znajduje się w dziale doradztwo na www.cichonstallions.pl . W hodowli koni istnieje zjawisko zwane „efektem matecznym” . Było ono przez całe lata wykorzystywane do tworzenia pożądanych typów koni, a nawet ras. Dobitnym dowodem na wpływ gabarytów matki na wielkość płodu, był eksperyment jaki przeprowadzono w 1938 r (Walton i Hammond), kojarząc klacze rasy kuc szetlandzki z ogierami rasy shire i odwrotnie. Mimo, teoretycznie, podobnej kompozycji genetycznej u źrebiąt, największe były te urodzone od klaczy shire, a po ogierze rasy kuc. W odwrotnym przypadku jak można się domyślić, organizm matki rasy kuc „zmniejszył” płód, by móc go bezpiecznie donosić całą ciążę. Zdarzają się jednak przypadki, gdy płody są za duże i dochodzi do komplikacji przy porodzie. Są to przypadki indywidualne i trudno jednoznacznie określić przyczyny. Być może zbyt pospieszne dążenie do powiększania kalibru, krycie dużych klaczy, jeszcze większymi ogierami, może skutkować problemami już przed porodem w postaci złego ułożenia płodu, okręcenia płodu sznurem pępowinowym, co często prowadzi do poważnych komplikacji.
Istotne są również proporcje klaczy. Klacz niska, ale głęboka w klatce piersiowej, będzie zapewne lepszą matką, niż wysoka, ale płytka. Nie oznacza to, że kryjąc klacz 155 cm ogierem 170 cm, nic nie ryzykujemy. Nie warto eksperymentować popadając w skrajności. „Spieszmy się powoli”, jeśli zależy nam na dochowaniu się większego potomstwa od cennej, lecz niewielkiej klaczy, to trzeba pomyśleć o dobraniu do niej ogiera większego od niej samej, ale nie nazbyt rosłego i potężnego.
Ponadto hodowcy, którzy nadal preferują stanowienie klaczy naturalnie, z ręki, muszą brać pod uwagę rozmiary ogiera, która na klacz musi wskoczyć. Myślę, że dobrze wziąć pod uwagę rozmiary organów rozrodczych…
[class] =>
[collpsed] => collapsed
)
[faq_accordion_3_accordion_2] => Array
(
[id] => faq_accordion_3_accordion_2
[position] => 2
[title] => Klacz i ogier mieli poprawną postawę, ale źrebię urodziło się z przykurczem przednich kończyn. Co może być przyczyną, czy można, czy należy coś korygować i kiedy?
[content] => Deformacje kończyn u źrebiąt zawsze niepokoją hodowców, niestety nie zawsze znamy historię rozwoju ogiera, a czasem i klaczy-matki. Znam przypadek, gdy ogier sprowadzony z Niemiec miał w dzieciństwie (jak się potem okazało) korygowany przykurcz ścięgien i przekazywał je na potomstwo. Osoby nim zachwycone sprowadziły go do Polski, pozostawił w hodowli kilku synów, jeden kryje nadal i również po nim zdarzają się źrebięta z przykurczami, sztorcowymi kopytami. Jednak nie warto denerwować się na zapas, gdyż, w większości przypadków wiele deformacji tkanek miękkich można skorygować, ale należy działać dość szybko i systematycznie. Tuż po porodzie, gdy widzimy, że źrebię nie wstaje samodzielnie na nogi, każda próba kończy się upadkiem, nóżki „podwijają się”, w pierwszej kolejności powinniśmy podać mu butelką zdojoną siarę od matki i rozpocząć „gimnastykę” przykurczonych kończyn. Całe ciało noworodka jest niezwykle wrażliwe i plastyczne, można szybko dużo zmienić, skorygować, ale też zrobić mu krzywdę nieumiejętnymi manipulacjami. Wobec czego istotne jest wyczucie i doświadczenie – miejsca z przykurczami masujemy i staramy się lekko naprostowywać stawy, które nie funkcjonują prawidłowo. Cały proces powtarzamy kilka razy, jeśli źrebię nie wstanie samo, nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie na nogach i pobierać pokarmu jeszcze kilka godzin po porodzie, niezbędna będzie wizyta lekarza. Z mojego doświadczenia wynika, że zakładanie „łupków”, kiedyś często stosowanych, nie jest tak skuteczne (pozostawiały czasem blizny od ucisku) jak założenie gipsu, który daje dość szybko świetny efekt. Jeśli już ten etap pracy nad deformacjami kończyn mamy za sobą, dobrze jest zastanowić się czy przyczyną problemu nie jest genetyka, a zły skład paszy, którą otrzymuje klacz. Nie warto oszczędzać na suplementach, lepiej zainwestować w droższe, ale sprawdzone na rynku firmy niż kupować tanie dodatki od mało znanych producentów. Cięższe przypadki kończą się podaniem przez lekarzy oxytetracykliny, a nawet korektą chirurgiczną. Ale to temat na dłuższy artykuł.
[class] =>
[collpsed] => collapsed
)
)
)
)
[faq_accordion_4] => Array
(
[id] => faq_accordion_4
[position] => 4
[title] => Aukcje źrebiąt
[content] => W tym dziale postaramy się przybliżyć Wam zagadnienia związane z selekcją do organizowanych przez nas aukcji źrebiąt – Cichoń Foals Auction oraz TC Online Auction.
[class] =>
[collapsed] => collapsed
[accordion] => Array
(
[id] => faq_accordion_4_accordion
[groups] => Array
(
[faq_accordion_4_accordion_1] => Array
(
[id] => faq_accordion_4_accordion_1
[position] => 1
[title] => Jak i do kiedy zgłosić źrebię?
[content] => Zgłoszenia do aukcji Cichoń Foals Auction, a więc przeznaczonej wyłącznie dla potomstwa ogierów z naszej oferty, przyjmujemy do końca czerwca. Aby zgłosić źrebaka należy przesłać mailowo (mateusz.cichon@cichondressage.pl) lub na What’s Up (606189090) krótkie video w ruchu, oraz rodowód/link do horsetelex matki.
Selekcja do TC Online Auction odbędzie się 14 sierpnia, w ramach zaplanowanego na dni 12-14 sierpnia Otwartego Czempionatu Źrebiąt Ras Szlachetnych. Panel zgłoszeniowy, w którym będzie można oznaczyć chęć udziału w aukcji, zostanie otwarty 1 lipca.
[class] =>
[collpsed] => collapsed
)
)
)
)
)
)
W tym dziale zamieszczać będziemy odpowiedzi na szczegółowe pytania dotyczące procesu zamawiania i dostarczania nasienia ogierów, a także związane z formalnościami towarzyszącymi rejestracji potomstwa.
By odpowiedzieć na to pytanie, musimy wiedzieć, jaki ogier Was interesuje. Jeśli chodzi o ogiery Cichoń Stallions, a więc stacjonujące w Polsce, możecie zamawiać nasienie w godzinach 8:00 – 18:00 i jeśli tylko będą ku temu możliwości logistyczne, paczka trafi do Was jeszcze tego samego dnia. Jeśli chodzi o nasienie sprowadzane z zagranicy, tj. ze stacji Helgstrand i Schockemöhle, to zamówienia należy złożyć do godz. 10:00, a nasienie dotrze do Was następnego dnia.
Preferujemy zamówienia składane z wykorzystaniem formularza na stronie lub za pomocą wiadomości SMS pod nr 515606189. Ważne, abyście zamawiając nasienie, mieli przygotowane wszystkie dane – imię i nr paszportu klaczy, dane do faktury VAT oraz adres dostawy.
Aby dotrzeć do Polski, pojemnik z nasieniem musi pokonać ponad 1000 km, co związane jest z rozbudowanym procesem logistycznym. Staramy się, aby paczki docierały do Hodowców przed godz. 12:00, ale często w przypadku osób zamieszkujących w mniejszych miejscowościach, nie jest to możliwe. Wówczas indywidualnie ustalamy miejsca odbioru przesyłek, np. w punktach firm kurierskich, co daje możliwość podjęcia przesyłki nawet o godz. 8:00
Wszystkie pojemniki, zarówno otrzymane bezpośrednio od nas, jak i pochodzące ze stacji Helgstrand i Schockemöhle, prosimy odsyłać na adres: Cichoń Stallions, Anieli Krzywoń 1, 41-922 Radzionków. Będziemy wdzięczni, jeśli nie będziecie pakować pojemników w dodatkowe kartony, folie i inne opakwoania – wystarczy naklejka adresowa i pojemnik jest gotowy do wysyłki 🙂
Ponieważ Hodowcy rejestrują potomstwo ogierów z naszej oferty w bardzo rozmaitych związkach hodowlanych, począwszy od PZHK, przez AES, Zangersheide, a skończywszy na związkach niemieckich i holenderskich, nie wysyłamy świadectw inseminacji „z automatu” gdyż celem rejestracji potomstwa, musimy wystawić je na wymaganym przez dany związek druku. Aby otrzymać świadectwo zgłoście się do nas mailowo podając: imię klaczy i ogiera, datę inseminacji, oraz wybrany związek, a także załączając skan paszportu klaczy. Świadectwo wyślemy w ciągu 5 dni roboczych.
W tej części znajdziecie odpowiedzi na pytanie dotyczące naszych ogierów – ich charakterów, osiągnięć, potomstwa – wszystkiego co może zainteresować rozważającego inseminację swoich klaczy Hodowcę 🙂
W tej sekcji znajdą się odpowiedzi na liczne, zadawane przez Was pytania, dotyczące zagadnień hodowlanych oraz związanych z odchowem źrebiąt. Odpowiedzi udzielać będzie p. Katarzyna Wiszowaty, doświadczony i utytułowany hodowca – autorka niezliczonych publikacji o tematyce hodowlanej, która w naszej stacji doradza Hodowcom w doborze ogierów dla poszczególnych klaczy.
Temat ten był już poruszamy na łamach tej strony, a obszerny artykuł znajduje się w dziale doradztwo na www.cichonstallions.pl . W hodowli koni istnieje zjawisko zwane „efektem matecznym” . Było ono przez całe lata wykorzystywane do tworzenia pożądanych typów koni, a nawet ras. Dobitnym dowodem na wpływ gabarytów matki na wielkość płodu, był eksperyment jaki przeprowadzono w 1938 r (Walton i Hammond), kojarząc klacze rasy kuc szetlandzki z ogierami rasy shire i odwrotnie. Mimo, teoretycznie, podobnej kompozycji genetycznej u źrebiąt, największe były te urodzone od klaczy shire, a po ogierze rasy kuc. W odwrotnym przypadku jak można się domyślić, organizm matki rasy kuc „zmniejszył” płód, by móc go bezpiecznie donosić całą ciążę. Zdarzają się jednak przypadki, gdy płody są za duże i dochodzi do komplikacji przy porodzie. Są to przypadki indywidualne i trudno jednoznacznie określić przyczyny. Być może zbyt pospieszne dążenie do powiększania kalibru, krycie dużych klaczy, jeszcze większymi ogierami, może skutkować problemami już przed porodem w postaci złego ułożenia płodu, okręcenia płodu sznurem pępowinowym, co często prowadzi do poważnych komplikacji.
Istotne są również proporcje klaczy. Klacz niska, ale głęboka w klatce piersiowej, będzie zapewne lepszą matką, niż wysoka, ale płytka. Nie oznacza to, że kryjąc klacz 155 cm ogierem 170 cm, nic nie ryzykujemy. Nie warto eksperymentować popadając w skrajności. „Spieszmy się powoli”, jeśli zależy nam na dochowaniu się większego potomstwa od cennej, lecz niewielkiej klaczy, to trzeba pomyśleć o dobraniu do niej ogiera większego od niej samej, ale nie nazbyt rosłego i potężnego.
Ponadto hodowcy, którzy nadal preferują stanowienie klaczy naturalnie, z ręki, muszą brać pod uwagę rozmiary ogiera, która na klacz musi wskoczyć. Myślę, że dobrze wziąć pod uwagę rozmiary organów rozrodczych…
Deformacje kończyn u źrebiąt zawsze niepokoją hodowców, niestety nie zawsze znamy historię rozwoju ogiera, a czasem i klaczy-matki. Znam przypadek, gdy ogier sprowadzony z Niemiec miał w dzieciństwie (jak się potem okazało) korygowany przykurcz ścięgien i przekazywał je na potomstwo. Osoby nim zachwycone sprowadziły go do Polski, pozostawił w hodowli kilku synów, jeden kryje nadal i również po nim zdarzają się źrebięta z przykurczami, sztorcowymi kopytami. Jednak nie warto denerwować się na zapas, gdyż, w większości przypadków wiele deformacji tkanek miękkich można skorygować, ale należy działać dość szybko i systematycznie. Tuż po porodzie, gdy widzimy, że źrebię nie wstaje samodzielnie na nogi, każda próba kończy się upadkiem, nóżki „podwijają się”, w pierwszej kolejności powinniśmy podać mu butelką zdojoną siarę od matki i rozpocząć „gimnastykę” przykurczonych kończyn. Całe ciało noworodka jest niezwykle wrażliwe i plastyczne, można szybko dużo zmienić, skorygować, ale też zrobić mu krzywdę nieumiejętnymi manipulacjami. Wobec czego istotne jest wyczucie i doświadczenie – miejsca z przykurczami masujemy i staramy się lekko naprostowywać stawy, które nie funkcjonują prawidłowo. Cały proces powtarzamy kilka razy, jeśli źrebię nie wstanie samo, nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie na nogach i pobierać pokarmu jeszcze kilka godzin po porodzie, niezbędna będzie wizyta lekarza. Z mojego doświadczenia wynika, że zakładanie „łupków”, kiedyś często stosowanych, nie jest tak skuteczne (pozostawiały czasem blizny od ucisku) jak założenie gipsu, który daje dość szybko świetny efekt. Jeśli już ten etap pracy nad deformacjami kończyn mamy za sobą, dobrze jest zastanowić się czy przyczyną problemu nie jest genetyka, a zły skład paszy, którą otrzymuje klacz. Nie warto oszczędzać na suplementach, lepiej zainwestować w droższe, ale sprawdzone na rynku firmy niż kupować tanie dodatki od mało znanych producentów. Cięższe przypadki kończą się podaniem przez lekarzy oxytetracykliny, a nawet korektą chirurgiczną. Ale to temat na dłuższy artykuł.
W tym dziale postaramy się przybliżyć Wam zagadnienia związane z selekcją do organizowanych przez nas aukcji źrebiąt – Cichoń Foals Auction oraz TC Online Auction.
Zgłoszenia do aukcji Cichoń Foals Auction, a więc przeznaczonej wyłącznie dla potomstwa ogierów z naszej oferty, przyjmujemy do końca czerwca. Aby zgłosić źrebaka należy przesłać mailowo (mateusz.cichon@cichondressage.pl) lub na What’s Up (606189090) krótkie video w ruchu, oraz rodowód/link do horsetelex matki.
Selekcja do TC Online Auction odbędzie się 14 sierpnia, w ramach zaplanowanego na dni 12-14 sierpnia Otwartego Czempionatu Źrebiąt Ras Szlachetnych. Panel zgłoszeniowy, w którym będzie można oznaczyć chęć udziału w aukcji, zostanie otwarty 1 lipca.