25 lutego 2024
Hodowcy mają głos, czyli słów kilka
Hodowcy mają głos, czyli słów kilka
od uczestników wyjazdu
do Verden 2024
Poniżej zamieszczamy wypowiedzi hodowców (i nie tylko !), którzy zechcieli podzielić się z nami wrażeniami z wyjazdu do Verden na Pokaz Ogierów Deckstation Schockemöhle i Helgstrand Dressage. Opowiedzieli nie tylko o tym, co im się podobało, ale również wyrazili swoje rozczarowania…, choć tych było, na szczęście, nie za wiele.
MICHAŁ KAPUTA
Muszę przyznać, że bardzo dużo ogierów wpadło mi w oko. Ze skokowych największe wrażenie zrobił DIARON, jego syn DIABLUE PS i młody, nowy w ofercie CONKANNO PS i chyba jego właśnie użyję. W stajni mam już potomstwo ogiera DON DELUXE i CHACFLY PS, który muszę przyznać nie zrobił na mnie w tym roku tak dużego wrażenie jak wcześniej.
KATARZYNA HŁAWICZKA
Jestem wielbicielką DIABLUE PS, kocham tego konia za jego wygląd, inteligentne oczy, wesoły charakter i niesamowity rodowód, dla mnie wybitny. Mamy po nim 2 konie – 8-miesięczną klaczkę i 2 letniego ogierka. Są nieco charakterne, ale wiedzą czego w życiu chcą i mam nadzieję, że osiągną co zaplanowaliśmy. Upatrzyłam sobie kilka ogierów tutaj, na pokazie i za rok, dwa na pewno skorzystamy, w tym roku robimy przerwę, mamy na razie za dużo koni.
GRZEGORZ BLICHACZ
Jestem hodowcą z województwa lubelskiego. Zdecydowałem się na wyjazd, by znaleźć ogiery dla stada naszych klaczy. Zwróciłem uwagę na kilka młodych ogierów, jak np. SENEGAL DE FONTAINE, prawidłowy i dobrze ruszający się. A ze skokowych do gustu szczególnie przypadł nam DIABLUE PS, obdarzony świetną techniką, choć dobierając musimy wziąć pod uwagę jego gorący temperament.
SYLWIA MĄDZELEWSKA -PIETRZAK
Pozytywnie zaskoczył mnie ESCANTO PS, którym mamy źrebną klacz, ale nie widziałam go jeszcze na żywo. Na pewno jeszcze jedną klacz przeznaczymy pod niego. Niedawno zaczęłam przygodę z hodowlą koni skokowych i dlatego zwracałam uwagę też na ogiery skokowe. Wpadł mi w oko ogier DIABLUE PS, ale z powodu zbyt bliskiego pokrewieństwa z naszą klaczą, będę mu musiała poszukać innej klaczy. Poza tym bardzo dobre wrażenie zrobił na mnie też BALOUTAIRE PS, i CHAD BLUE PS, więc myślę, że któregoś z tych trzech użyjemy w naszej hodowli.
MONIKA ROZENBERG
Pokaz w Verden z zrobił na mnie niesamowite wrażenie – niesamowite konie i wspaniali jeźdźcy. Z ogierów bardzo podobały mi się młode ujeżdżeniowe, a z nieco starszych na pewno ELASTIC PS, a tych bardziej zaawansowanych to duże show zrobił ESCAMILLO , ale także OPOQUE.
KATARZYNA BEDNAREK
Moi rodzice mieli zawsze konie w Sieradzu, pod Łodzią , ale już nie są w posiadaniu swojej stajni, ale miłość do koni we mnie pozostała i dlatego tutaj jestem. Czy odnowimy hodowlę, nie wiem, jestem zachwycona całą wyprawą. Nie czuję się ekspertem, ale bardzo podobał mi się LORD EUROPE PS, ze swoim jeźdźcem (przyp. Leonie Richer ), ogier ten ma niesamowite porozumienie ze swoją amazonką, oni po prostu tańczyli podczas pokazu. Dzisiaj mogliśmy obejrzeć trening tej pary, to duża przyjemność. Trzeba przyznać, że niektóre ogiery były zestresowana dużą ilością ludzi, przez to na pewno nie pokazały w pełni swoich możliwości. Bardzo podobał mi się finał, gdy Escamillo ze swoimi synami w światłach zrobili piękne zakończenie pokazu. Mam podwójne odczucie - z jednej strony piękny event wczoraj, a dzisiaj na spokojnie, bez reflektorów, ja właśnie tak lubię oglądać ogiery, na spokojnie, domowo.
MAGDALENA WASZKIEWICZ
Po pierwsze bardzo się cieszę ze udało nam się obejrzeć konie w pracy i w stajni - poza pokazem oraz nawiązać znajomości z osobami, które opiekują się nimi na co dzień. Z pozytywnych zaskoczeń - zdecydowanie królowała linia ogiera Estobar, w tym najbardziej mnie zaciekawiły ESCAMILLO i ESCANTO PS, a to ze względu na cechy, które chcę poprawić u swoich klaczy. Planuje zastosować na klacze z krwią ogiera De Niro i Totilas.
Fantastycznie pokazały się właściwie wszystkie konie z linii Vivaldi, ze względu na opanowanie podczas pokazu i świetną jezdność.
Moją szczególną uwagę na pokazie przykuł młodziutki ogier VITELLI. I tutaj być może wykorzystamy go dla klaczy, która niesie w sobie krew ogiera Rubinstein. Porównując pokaz z tym, na którym byłam kilka lat temu, ciekawa jest zmiana jaka nastąpiła u niektórych ogierów, ich rozwój, ale i potwierdzenie pewnych moich spostrzeżeń na ich temat sprzed lat. Na pewno moje plany wyboru ogierów uległy pewnym zmianom, głównie ze względu na budowę oraz temperament niektórych ogierów, ale na szczęście jest jeszcze chwila, żeby podjąć ostateczne decyzje.
NATALIA KOZŁOWSKA
Chętnie opowiem o moich wrażeniach, ale najpierw podziękuję za zorganizowanie wyjazdu, cała idea bardzo mi się podoba. Sama nigdy bym się nie zdecydowała. Co do ogierów, to chyba zgodnie z przewidywaniami organizatorów gwiazda - ESCAMILLO zrobił show, pozamiatał ????. Jego potomstwo oczywiście również pokazały klasę, choć mnie osobiście najbardziej spodobał się EXTREME U.S. . Dlaczego nie ESCANTO PS ? Nie przypadła mi do gustu praca jego przednich kończyn, idzie z łopatki, ale mało zgięcia przodu nie robi na mnie pozytywnego wrażenia. Trochę zawiodły mnie starsze ogiery, np. LORD EUROPE nie pokazał wszystkiego na co go stać, podobnie jak TOTAL HOPE PS. Natomiast bardzo podobało mi się potomstwo Viva Gold: V-POWER i VIVA VEGAS. Podobają mi się, bo odnoszę wrażenie, że mają wszystkie chody na bardzo wysokim poziomie, niesamowity power, a przy tym potrafią ze swoimi jeźdźcami zachować rozluźnienie i elastyczność, całość wyglądała bardzo spójnie.
MONIKA KOŁAKOWSKA
Jestem psychofanką linii E, ogiera ESCOBAR. Śledzę wszelkie nowinki jej dotyczące. Jak tylko jakiś koń pojawia się z tej linii to od razu wzbudza moje zainteresowanie. Jestem nawet w stanie przymknąć oko na pewne ich wady pokroju, to one i tak im nie przeszkadzają w ruchu, a wypadkowa ich cech i tak jest pozytywna. Na pokazie zdecydowanie najbardziej podobał się ESCAMILLO i jego synowie. Escamillo jest dla mnie optymalny pod każdym względem – wartość hodowlaną - jako reproduktor i wartość użytkową. (…) moim założeniem jest hodować konie dobrej jakości, sprawdzające się w sporcie, a przy okazji dawały mnóstwo radości.
MARTYNA DYKTA
Mega wrażenie zrobił na mnie cały pokaz, ale chyba jeszcze większe dzisiejsza wycieczka, obejrzenie ich w boksach, jak funkcjonują na co dzień, zobaczyć jak zachowują się na drugi dzień po pracy. Na zdjęciach nie widać przecież wszystkiego, więc możliwość obejrzenie ich na żywo jest niezwykle dla nas ważne. Ogromne wrażenie zrobił FIDERTANZ, mimo, że nie jesteśmy nim zainteresowane pod względem hodowlanym. Zaimponował mi dużą tężyzną, charyzmatycznym spojrzeniem. Podobało się na pewno, że pokazywano kilka ogierów po kolei po jednym ojcu, ułatwia to ich porównanie.
ALA MIKOŁAJCZYK
Wspaniale było zobaczyć pokaz ogierów po raz kolejny na żywo. Wydarzenie to pozwala nam ocenić konie zgodnie z własnym sumieniem, porównać je do siebie zwracaj uwagę na to, co dla nas jest najważniejsze, bo przecież każdy z nas ma inny gust. W tym roku największe wrażenie wywarł na mnie ogier Conkanno PS, który zachwycił mnie swoją siłą i elastycznością, ale przede wszystkim doskonałą pracą zadem. Jeżeli chodzi o konie ujeżdżeniowe to nie będzie chyba zaskoczeniem jeżeli wskażę ogiera V-Power, który jak dla mnie nie ma żadnych negatywnych cech, prezentuje wyśmienite chody, a w rozmowie z jego jeźdźcem Maxi Kira dowiedziałam się, że ogier ten codziennie wychodzi na trening i chce dać z siebie sto procent. Co ciekawe, ogier ten zmienił jeźdźca pod koniec sezonu 2023, także Maxi nie miała wiele czasu by się z nim zgrać, a jak można było zaobserwować na pokazie – zaprezentowała go wyśmienicie.
Podobnie jak V-Power kilka innych koni ze stawki koni Helgstrand Dressage zmieniło swoich jeźdźców z końcem poprzedniego roku. Ogier Be Sure w zeszłym roku dosiadany przez Thomasa Sigtenbjerggaard’a, w tym roku prezentowany był przez Leonie Richter, która w Niemieckiej filii Helgstrand Dressage przejęła sporo koni a także odpowiedzialności po tym, jak Eva Müller ogłosiła koniec swojej kariery sportowej. Leoni przejęła także konia Fynch Hatton, który pomimo tego, że nie był prezentowany podczas tegorocznego pokazu, to Eva Müller wypowiadała się o nim w samych superlatywach (jako osoba trenująca tę parę).
Jedynym jeźdźcem z Duńskiej filii Helgstrand Dressage prezentującym konie w tegorocznym pokazie była Mette Sejbjerg Jensen, której prace z młodymi końmi śledzę od dłuższego czasu i muszę powiedzieć, że jestem jej absolutna fanką. W tym roku prezentowała trzy konie: Straight Horse Leonardo, Viva Vegas (którego w zeszłym roku obserwowaliśmy jako konia świeżo zajeżdżonego, prezentowanego przez Alvaro Oliveira), oraz znakomitego Opouqe. I to właśnie ten ostatni ogier wraz z Mette tworzą, według mnie, niesamowitą parę, co udowodnili w zeszłym roku zdobywając złoty medal Mistrzostw Świata Młodych Koni w kategorii koni 4-letnich. Po tym co zaprezentowali na tegorocznym pokazie, myślę, że nadchodzący sezon może być dla nich równie udany co poprzedni.
Na zakończenie pokazu mogliśmy zobaczyć znakomitego Escamillo pod Manuelem Dominguez Bernal’em, Extreme U.S. pod Renate van Uytert-van Vliet , a także Bundeschampiona Escanto PS pod Brendi Roenick, która w stajni po pokazie opowiadała jak świetny charakter ma ten koń – jak sama mówi, może on odpoczywać przez 2 tygodnie nie widząc siodła, a potem jednego dnia wrócić do pracy i zachowywać się bezbłędnie. Moim skromnym zdaniem, podczas tego pokazu Extreme U.S. zaprezentował się odrobię lepiej niż Escanto PS. Renate była w stanie zaprezentować więcej zebrania, co Escanto PS z jego obszernymi chodami będzie pewnie w przyszłości sprawiało mu większy problem. Ale, tak jak wspomniałam na samym początku, to wszystko jest kwestia naszych gustów. Jeżeli o mnie chodzi – na tamten dzień wybrałabym Extreme U.S.. Ale z wielką ciekawością będę obserwować oba te ogiery, być może Escanto PS udowodni, że się myliłam BEATA i MIROSŁAW PIWKO
Długo oczekiwany wyjazd do Verden w końcu nastąpił. Zawsze chcieliśmy zobaczyć ogiery - ojców naszych źrebiąt na żywo, ponieważ nie mieliśmy okazji zobaczyć ich w Polsce w akcji na zawodach. Sam wyjazd ze świetnie zorganizowaną grupą ludzi - miłych i sympatycznych, to dodatkowy plus. Szczególne podziękowania należą się Pani Partycji najlepszej opiekunki!
Wieczorny pokaz ogierów to raczej przedstawienie teatralne , perfekcyjne zorganizowane w każdym aspekcie ( światło, muzyka, prowadzący) . Widowisko pełne gwiazd i gwiazdeczek. Świetne zaprezentowane zostały 3,4 letnie ogiery ujeżdżeniowe, które, mimo swojego młodego wieku, zachowywały się bardzo dojrzale i w pełni zaprezentowały swoje możliwości ruchowe , które chętnie były nagradzane oklaskami, zresztą w pełni zasłużonymi.
Nas interesowały przede wszystkim ogiery skokowe. Spośród młodych 3 letnich ogierów, które były pokazane w skokach luzem i ruchem w ręku, nam spodobał się ogier OLESKO, bardzo szlachetny, delikatny, dobrze zbudowany, z nienagannymi kopytami, w skoku lekki , pewny i chętny. Nienaganna technika, duże możliwościami, uroda i oczywiście pochodzenie tego konia to jego główne atuty. To potomek bardzo modnego w hodowli ogiera Ogano Sitte. Z ogierów skokowych, ojców naszych źrebiąt świetnie zaprezentował się i zrobił ogromne wrażenie MEGANUS PS. Imponował niesamowitym możliwościami skokowymi . Przeszkody pokonywał z lekkością, to ogier z dobrą głową, nie atakujący przeszkód, dający się "łatwo" prowadzić, w rytmie, a nad szerokimi przeszkodami pokazujący otwarty zad i super baskil. Koń guma, którego skoki cieszą. Ogier również zachwycał ruchem i prezencją co przekazuje na potomstwa, o czym przekonaliśmy się na "własnej skórze" ???? . Jego syn naszej hodowli - ogierek Cimerino to dwukrotny zwycięzca czempionatów dla źrebiąt.
Kolejnym ogierem, którego użyliśmy, a którego mogliśmy podziwiać w Verden to DIARON po Diarado i tak jak jego kolega ze stajni, pokazał , że nie znalazł się tu przez przypadek ogromne możliwości skokowe, bardzo dobrze ujeżdżony i pokazany, ale koń z charakterkiem. Jego potomstwo to konie urodziwe z bardzo dobrym ruchem, obdarzone talentem do skoków, ale i wesołki lubiące brykać. Jego syn DIABLUE PS jest tego przykładem i zarazem to kolejny ogier , który zrobił na nas ogromne wrażenie i, po którym chciałabym mieć w stajni potomstwo! Sam ogier wyróżniał się ogromną urodą, doskonałym ruchem i niesamowitą techniką w skoku. Jednak jego wesoły charakterek pod siodłem trzeba będzie wziąć pod uwagę, dopasowując mu partnerki. W boksie jednak to prawdziwy "przytulas" , zupełnie nie przypominający tego pod siodłem.
Pozytywnie zaskoczył nas ogier BALUTAIRE PS , który na żywo okazał się bardzo szlachetnym , urodziwym koniem i oczywiście doskonałym techniczne skoczkiem, niestety nie udało nam się go zobaczyć w stajni. Bardzo podobały się nam synowie ogiera CASALLCO! Sam Casallco to przecież doskonały skoczek klasy międzynarodowej, ale także sprawdzony ogier hodowlany, który daje bardzo dzielne i utalentowane potomstwo, czego dowodem są kolejni, świetnie zapowiadający się synowie, - CASCO BLUE PS i CASALOU PS
Drugiego dnia mieliśmy możliwość zobaczyć większość z tych końskich gwiazd w stajni, w boksach, jak zachowują się i wyglądają na co dzień. Można było porozmawiać z ich opiekunami, luzakami, którzy chętnie opowiadali o swoich podopiecznych. I oczywiście zrobić sobie selfi. Dzięki temu wyjazd stał się jeszcze bardziej interesujący, a wybór przyszłego ogiera łatwiejszy . Warto korzystać z takich podróży i bardzo dziękujemy za taką możliwość.
Muszę przyznać, że bardzo dużo ogierów wpadło mi w oko. Ze skokowych największe wrażenie zrobił DIARON, jego syn DIABLUE PS i młody, nowy w ofercie CONKANNO PS i chyba jego właśnie użyję. W stajni mam już potomstwo ogiera DON DELUXE i CHACFLY PS, który muszę przyznać nie zrobił na mnie w tym roku tak dużego wrażenie jak wcześniej.
KATARZYNA HŁAWICZKA
Jestem wielbicielką DIABLUE PS, kocham tego konia za jego wygląd, inteligentne oczy, wesoły charakter i niesamowity rodowód, dla mnie wybitny. Mamy po nim 2 konie – 8-miesięczną klaczkę i 2 letniego ogierka. Są nieco charakterne, ale wiedzą czego w życiu chcą i mam nadzieję, że osiągną co zaplanowaliśmy. Upatrzyłam sobie kilka ogierów tutaj, na pokazie i za rok, dwa na pewno skorzystamy, w tym roku robimy przerwę, mamy na razie za dużo koni.
GRZEGORZ BLICHACZ
Jestem hodowcą z województwa lubelskiego. Zdecydowałem się na wyjazd, by znaleźć ogiery dla stada naszych klaczy. Zwróciłem uwagę na kilka młodych ogierów, jak np. SENEGAL DE FONTAINE, prawidłowy i dobrze ruszający się. A ze skokowych do gustu szczególnie przypadł nam DIABLUE PS, obdarzony świetną techniką, choć dobierając musimy wziąć pod uwagę jego gorący temperament.
SYLWIA MĄDZELEWSKA -PIETRZAK
Pozytywnie zaskoczył mnie ESCANTO PS, którym mamy źrebną klacz, ale nie widziałam go jeszcze na żywo. Na pewno jeszcze jedną klacz przeznaczymy pod niego. Niedawno zaczęłam przygodę z hodowlą koni skokowych i dlatego zwracałam uwagę też na ogiery skokowe. Wpadł mi w oko ogier DIABLUE PS, ale z powodu zbyt bliskiego pokrewieństwa z naszą klaczą, będę mu musiała poszukać innej klaczy. Poza tym bardzo dobre wrażenie zrobił na mnie też BALOUTAIRE PS, i CHAD BLUE PS, więc myślę, że któregoś z tych trzech użyjemy w naszej hodowli.
MONIKA ROZENBERG
Pokaz w Verden z zrobił na mnie niesamowite wrażenie – niesamowite konie i wspaniali jeźdźcy. Z ogierów bardzo podobały mi się młode ujeżdżeniowe, a z nieco starszych na pewno ELASTIC PS, a tych bardziej zaawansowanych to duże show zrobił ESCAMILLO , ale także OPOQUE.
KATARZYNA BEDNAREK
Moi rodzice mieli zawsze konie w Sieradzu, pod Łodzią , ale już nie są w posiadaniu swojej stajni, ale miłość do koni we mnie pozostała i dlatego tutaj jestem. Czy odnowimy hodowlę, nie wiem, jestem zachwycona całą wyprawą. Nie czuję się ekspertem, ale bardzo podobał mi się LORD EUROPE PS, ze swoim jeźdźcem (przyp. Leonie Richer ), ogier ten ma niesamowite porozumienie ze swoją amazonką, oni po prostu tańczyli podczas pokazu. Dzisiaj mogliśmy obejrzeć trening tej pary, to duża przyjemność. Trzeba przyznać, że niektóre ogiery były zestresowana dużą ilością ludzi, przez to na pewno nie pokazały w pełni swoich możliwości. Bardzo podobał mi się finał, gdy Escamillo ze swoimi synami w światłach zrobili piękne zakończenie pokazu. Mam podwójne odczucie - z jednej strony piękny event wczoraj, a dzisiaj na spokojnie, bez reflektorów, ja właśnie tak lubię oglądać ogiery, na spokojnie, domowo.
MAGDALENA WASZKIEWICZ
Po pierwsze bardzo się cieszę ze udało nam się obejrzeć konie w pracy i w stajni - poza pokazem oraz nawiązać znajomości z osobami, które opiekują się nimi na co dzień. Z pozytywnych zaskoczeń - zdecydowanie królowała linia ogiera Estobar, w tym najbardziej mnie zaciekawiły ESCAMILLO i ESCANTO PS, a to ze względu na cechy, które chcę poprawić u swoich klaczy. Planuje zastosować na klacze z krwią ogiera De Niro i Totilas.
Fantastycznie pokazały się właściwie wszystkie konie z linii Vivaldi, ze względu na opanowanie podczas pokazu i świetną jezdność.
Moją szczególną uwagę na pokazie przykuł młodziutki ogier VITELLI. I tutaj być może wykorzystamy go dla klaczy, która niesie w sobie krew ogiera Rubinstein. Porównując pokaz z tym, na którym byłam kilka lat temu, ciekawa jest zmiana jaka nastąpiła u niektórych ogierów, ich rozwój, ale i potwierdzenie pewnych moich spostrzeżeń na ich temat sprzed lat. Na pewno moje plany wyboru ogierów uległy pewnym zmianom, głównie ze względu na budowę oraz temperament niektórych ogierów, ale na szczęście jest jeszcze chwila, żeby podjąć ostateczne decyzje.
NATALIA KOZŁOWSKA
Chętnie opowiem o moich wrażeniach, ale najpierw podziękuję za zorganizowanie wyjazdu, cała idea bardzo mi się podoba. Sama nigdy bym się nie zdecydowała. Co do ogierów, to chyba zgodnie z przewidywaniami organizatorów gwiazda - ESCAMILLO zrobił show, pozamiatał ????. Jego potomstwo oczywiście również pokazały klasę, choć mnie osobiście najbardziej spodobał się EXTREME U.S. . Dlaczego nie ESCANTO PS ? Nie przypadła mi do gustu praca jego przednich kończyn, idzie z łopatki, ale mało zgięcia przodu nie robi na mnie pozytywnego wrażenia. Trochę zawiodły mnie starsze ogiery, np. LORD EUROPE nie pokazał wszystkiego na co go stać, podobnie jak TOTAL HOPE PS. Natomiast bardzo podobało mi się potomstwo Viva Gold: V-POWER i VIVA VEGAS. Podobają mi się, bo odnoszę wrażenie, że mają wszystkie chody na bardzo wysokim poziomie, niesamowity power, a przy tym potrafią ze swoimi jeźdźcami zachować rozluźnienie i elastyczność, całość wyglądała bardzo spójnie.
MONIKA KOŁAKOWSKA
Jestem psychofanką linii E, ogiera ESCOBAR. Śledzę wszelkie nowinki jej dotyczące. Jak tylko jakiś koń pojawia się z tej linii to od razu wzbudza moje zainteresowanie. Jestem nawet w stanie przymknąć oko na pewne ich wady pokroju, to one i tak im nie przeszkadzają w ruchu, a wypadkowa ich cech i tak jest pozytywna. Na pokazie zdecydowanie najbardziej podobał się ESCAMILLO i jego synowie. Escamillo jest dla mnie optymalny pod każdym względem – wartość hodowlaną - jako reproduktor i wartość użytkową. (…) moim założeniem jest hodować konie dobrej jakości, sprawdzające się w sporcie, a przy okazji dawały mnóstwo radości.
MARTYNA DYKTA
Mega wrażenie zrobił na mnie cały pokaz, ale chyba jeszcze większe dzisiejsza wycieczka, obejrzenie ich w boksach, jak funkcjonują na co dzień, zobaczyć jak zachowują się na drugi dzień po pracy. Na zdjęciach nie widać przecież wszystkiego, więc możliwość obejrzenie ich na żywo jest niezwykle dla nas ważne. Ogromne wrażenie zrobił FIDERTANZ, mimo, że nie jesteśmy nim zainteresowane pod względem hodowlanym. Zaimponował mi dużą tężyzną, charyzmatycznym spojrzeniem. Podobało się na pewno, że pokazywano kilka ogierów po kolei po jednym ojcu, ułatwia to ich porównanie.
ALA MIKOŁAJCZYK
Wspaniale było zobaczyć pokaz ogierów po raz kolejny na żywo. Wydarzenie to pozwala nam ocenić konie zgodnie z własnym sumieniem, porównać je do siebie zwracaj uwagę na to, co dla nas jest najważniejsze, bo przecież każdy z nas ma inny gust. W tym roku największe wrażenie wywarł na mnie ogier Conkanno PS, który zachwycił mnie swoją siłą i elastycznością, ale przede wszystkim doskonałą pracą zadem. Jeżeli chodzi o konie ujeżdżeniowe to nie będzie chyba zaskoczeniem jeżeli wskażę ogiera V-Power, który jak dla mnie nie ma żadnych negatywnych cech, prezentuje wyśmienite chody, a w rozmowie z jego jeźdźcem Maxi Kira dowiedziałam się, że ogier ten codziennie wychodzi na trening i chce dać z siebie sto procent. Co ciekawe, ogier ten zmienił jeźdźca pod koniec sezonu 2023, także Maxi nie miała wiele czasu by się z nim zgrać, a jak można było zaobserwować na pokazie – zaprezentowała go wyśmienicie.
Podobnie jak V-Power kilka innych koni ze stawki koni Helgstrand Dressage zmieniło swoich jeźdźców z końcem poprzedniego roku. Ogier Be Sure w zeszłym roku dosiadany przez Thomasa Sigtenbjerggaard’a, w tym roku prezentowany był przez Leonie Richter, która w Niemieckiej filii Helgstrand Dressage przejęła sporo koni a także odpowiedzialności po tym, jak Eva Müller ogłosiła koniec swojej kariery sportowej. Leoni przejęła także konia Fynch Hatton, który pomimo tego, że nie był prezentowany podczas tegorocznego pokazu, to Eva Müller wypowiadała się o nim w samych superlatywach (jako osoba trenująca tę parę).
Jedynym jeźdźcem z Duńskiej filii Helgstrand Dressage prezentującym konie w tegorocznym pokazie była Mette Sejbjerg Jensen, której prace z młodymi końmi śledzę od dłuższego czasu i muszę powiedzieć, że jestem jej absolutna fanką. W tym roku prezentowała trzy konie: Straight Horse Leonardo, Viva Vegas (którego w zeszłym roku obserwowaliśmy jako konia świeżo zajeżdżonego, prezentowanego przez Alvaro Oliveira), oraz znakomitego Opouqe. I to właśnie ten ostatni ogier wraz z Mette tworzą, według mnie, niesamowitą parę, co udowodnili w zeszłym roku zdobywając złoty medal Mistrzostw Świata Młodych Koni w kategorii koni 4-letnich. Po tym co zaprezentowali na tegorocznym pokazie, myślę, że nadchodzący sezon może być dla nich równie udany co poprzedni.
Na zakończenie pokazu mogliśmy zobaczyć znakomitego Escamillo pod Manuelem Dominguez Bernal’em, Extreme U.S. pod Renate van Uytert-van Vliet , a także Bundeschampiona Escanto PS pod Brendi Roenick, która w stajni po pokazie opowiadała jak świetny charakter ma ten koń – jak sama mówi, może on odpoczywać przez 2 tygodnie nie widząc siodła, a potem jednego dnia wrócić do pracy i zachowywać się bezbłędnie. Moim skromnym zdaniem, podczas tego pokazu Extreme U.S. zaprezentował się odrobię lepiej niż Escanto PS. Renate była w stanie zaprezentować więcej zebrania, co Escanto PS z jego obszernymi chodami będzie pewnie w przyszłości sprawiało mu większy problem. Ale, tak jak wspomniałam na samym początku, to wszystko jest kwestia naszych gustów. Jeżeli o mnie chodzi – na tamten dzień wybrałabym Extreme U.S.. Ale z wielką ciekawością będę obserwować oba te ogiery, być może Escanto PS udowodni, że się myliłam BEATA i MIROSŁAW PIWKO
Długo oczekiwany wyjazd do Verden w końcu nastąpił. Zawsze chcieliśmy zobaczyć ogiery - ojców naszych źrebiąt na żywo, ponieważ nie mieliśmy okazji zobaczyć ich w Polsce w akcji na zawodach. Sam wyjazd ze świetnie zorganizowaną grupą ludzi - miłych i sympatycznych, to dodatkowy plus. Szczególne podziękowania należą się Pani Partycji najlepszej opiekunki!
Wieczorny pokaz ogierów to raczej przedstawienie teatralne , perfekcyjne zorganizowane w każdym aspekcie ( światło, muzyka, prowadzący) . Widowisko pełne gwiazd i gwiazdeczek. Świetne zaprezentowane zostały 3,4 letnie ogiery ujeżdżeniowe, które, mimo swojego młodego wieku, zachowywały się bardzo dojrzale i w pełni zaprezentowały swoje możliwości ruchowe , które chętnie były nagradzane oklaskami, zresztą w pełni zasłużonymi.
Nas interesowały przede wszystkim ogiery skokowe. Spośród młodych 3 letnich ogierów, które były pokazane w skokach luzem i ruchem w ręku, nam spodobał się ogier OLESKO, bardzo szlachetny, delikatny, dobrze zbudowany, z nienagannymi kopytami, w skoku lekki , pewny i chętny. Nienaganna technika, duże możliwościami, uroda i oczywiście pochodzenie tego konia to jego główne atuty. To potomek bardzo modnego w hodowli ogiera Ogano Sitte. Z ogierów skokowych, ojców naszych źrebiąt świetnie zaprezentował się i zrobił ogromne wrażenie MEGANUS PS. Imponował niesamowitym możliwościami skokowymi . Przeszkody pokonywał z lekkością, to ogier z dobrą głową, nie atakujący przeszkód, dający się "łatwo" prowadzić, w rytmie, a nad szerokimi przeszkodami pokazujący otwarty zad i super baskil. Koń guma, którego skoki cieszą. Ogier również zachwycał ruchem i prezencją co przekazuje na potomstwa, o czym przekonaliśmy się na "własnej skórze" ???? . Jego syn naszej hodowli - ogierek Cimerino to dwukrotny zwycięzca czempionatów dla źrebiąt.
Kolejnym ogierem, którego użyliśmy, a którego mogliśmy podziwiać w Verden to DIARON po Diarado i tak jak jego kolega ze stajni, pokazał , że nie znalazł się tu przez przypadek ogromne możliwości skokowe, bardzo dobrze ujeżdżony i pokazany, ale koń z charakterkiem. Jego potomstwo to konie urodziwe z bardzo dobrym ruchem, obdarzone talentem do skoków, ale i wesołki lubiące brykać. Jego syn DIABLUE PS jest tego przykładem i zarazem to kolejny ogier , który zrobił na nas ogromne wrażenie i, po którym chciałabym mieć w stajni potomstwo! Sam ogier wyróżniał się ogromną urodą, doskonałym ruchem i niesamowitą techniką w skoku. Jednak jego wesoły charakterek pod siodłem trzeba będzie wziąć pod uwagę, dopasowując mu partnerki. W boksie jednak to prawdziwy "przytulas" , zupełnie nie przypominający tego pod siodłem.
Pozytywnie zaskoczył nas ogier BALUTAIRE PS , który na żywo okazał się bardzo szlachetnym , urodziwym koniem i oczywiście doskonałym techniczne skoczkiem, niestety nie udało nam się go zobaczyć w stajni. Bardzo podobały się nam synowie ogiera CASALLCO! Sam Casallco to przecież doskonały skoczek klasy międzynarodowej, ale także sprawdzony ogier hodowlany, który daje bardzo dzielne i utalentowane potomstwo, czego dowodem są kolejni, świetnie zapowiadający się synowie, - CASCO BLUE PS i CASALOU PS
Drugiego dnia mieliśmy możliwość zobaczyć większość z tych końskich gwiazd w stajni, w boksach, jak zachowują się i wyglądają na co dzień. Można było porozmawiać z ich opiekunami, luzakami, którzy chętnie opowiadali o swoich podopiecznych. I oczywiście zrobić sobie selfi. Dzięki temu wyjazd stał się jeszcze bardziej interesujący, a wybór przyszłego ogiera łatwiejszy . Warto korzystać z takich podróży i bardzo dziękujemy za taką możliwość.