
Najważniejsze informacje przydatne przed wyźrebieniem Twojej klaczy.
Drodzy hodowcy, specjalnie dla Was przygotowaliśmy CHECKLISTę pt. „Co trzeba mieć pod ręką, by być gotowym na przyjście na świat nowego źrebięcia”.
Pamiętajcie o wcześniejszym przyuczeniu klaczy do dotykania wymienia ( nie masować, nie doić, nic nie wcierać, nie myć). Zróbcie to jeszcze na kilka tygodni przed terminem wyźrebienia.
Pamiętajcie, że na min. 2 tygodnie przed przewidywanym terminem należy zdezyfekować boks ( zanim wkroczycie ze środkiem do dezynfekcji boks musi być wyczyszczony do gołego betonu), dopiero wtedy można wprowadzić klacz i odliczać dni do porodu.
Na obrzmiałym wymieniu pojawiają się świeczki (u większości na 24 do 48 godzin), „obniża się brzuch”, bardziej widoczne są słabizny i doły po obu stronach ogona – klasyczne objawy zbliżającego się porodu. Uwaga – nie u każdej klaczy przebiega to tak samo, wszystko zależy od wieku, stanu wytrenowania, budowy, kondycji klaczy etc.
1. Zadzwońcie do lekarza weterynarii i upewnijcie się, że będzie w stanie jak najszybciej dojechać do klaczy w razie komplikacji
2. W porodówce powinny się znaleźć:
- jodyna lub inny środek wskazany przez lekarza weterynarii do dezynfekcji pępka
- wiadro
- Bioval lub inny środek wskazany przez lekarza weterynarii do umycia klaczy po porodzie
- nożyczki
- sznurek lniany ( do ewentualnego podwiązania końca pępka)
- świeża słoma – do podścielenia po porodzie
- butelka do karmienia niemowląt min. 250 ml ze smoczkiem
- przyrząd do badania jakości siary ( np. refraktometr)
- woreczki spożywcze, czyste do zdojonej siary (ok.250 ml), w celu jej zamrożenia (naklejka, by opisać woreczek)
- ew. 2 dłuższe ręczniki, które można stosować w formie pętli wokół nadpęci podczas intensywnej interwencji (ciągnięcia za nóżki)
- siara (zamrożona wcześniej), albo sztuczna wcześniej zakupiona i mleko w proszku dla źrebiąt. Jeśli stanie się tragedia (np. siara jest bardzo słabej jakości lub wystąpi konflikt serologiczny), nie ma czasu na jej poszukiwanie i kupowanie
- parafina – dobrze jest podać podgrzaną doustnie źrebięciu w kilka godzin po porodzie ( szczególnie ogierkom), by ułatwić wydalenie smółki
Pożytecznym zwyczajem jest prowadzenie zeszytu porodów, w którym hodowca notuje istotne na przyszłość dane:
Nazwę klaczy, datę przewidywanego terminu i faktycznego wyźrebienia, płeć źrebięcia, czas – porodu, wydalenia łożyska. Warto zanotować kiedy wstała klacz, a następnie kiedy podniosło się źrebię, oraz kiedy samodzielnie ssało.

