Zamawiam nasienie

"We have to start breeding"

Od tych słów naszego idola, trenera, a jak się wkrótce
okazało, partnera bieznesowego – Andreasa Helgstranda,
wszystko się zaczęło…

W roku 2016 w ośrodku jeździeckim Cichoń Dressage w Radzionkowie (woj. Śląskie) powstała infrastruktura jedynej w Polsce stacji ogierów ujeżdżeniowych,
a wkrótce przyjechały do niej pierwsze europejskiej klasy ogiery ze stajni Helgstrand Dressage – oldenburski Sir Europe i hanowerski Fürst Sav, które dołączyły do wykorzystywanych przez nas wcześniej sportowo ogierów Sweet Boy i Fürstentraum.

2016

Jesienią 2016 r. uroczystym pokazem ogierów zainaugurowaliśmy naszą działalność, aby od lutego 2017 r. oferować polskim hodowcom nasienie ogierów ujeżdżeniowych, zarówno tych stacjonujących na co dzień w Radzionkowie, jak i pośrednicząc w sprowadzaniu nasienia słynnych reproduktorów Helgstrand Dressage. Nasza oferta została optymistycznie przyjęta na polskim rynku hodowlanym i pierwszy sezon zakończył się wynikiem ponad 50 inseminowanych naszymi ogierami klaczy. Nasze konie dowiodły swej wartości również na arenach sportowych – w MPMK koni 4-letnich Sir Europe i Fürst Sav zajęły dwa najwyższe stopnie podium, natomiast z brązowym medalem rywalizację zakończył świeżo sprowadzony do Polski ogier rasy DWB – Heiline’s Zanzier, dla którego miał być to dopiero początek pasma sukcesów sportowych.

2017

Kolejny, 2018 rok, pozwolił nam na osiągnięcie celu, który jeszcze dwa lata wcześniej określany był przez wielu jako nierealny… Liczba zainseminowanych naszymi ogierami klaczy przekroczyła 100, z czego ponad 40 należało do cieszącego się ogromną popularnością og. Heiline’s Zanzier, który w tym samym roku sięgnął po zwycięstwo MPMK koni 5-letnich, oraz wraz z Sir Europe uczestniczył w Mistrzostwach Świata w Ermelo.

Zgodnie z naszą deklaracją wspierania współpracujących z nami hodowców, jesienią 2018 r. odbyła się pierwsza w Polsce aukcja źrebiąt ujeżdżeniowych Cichoń Foals Auction. Choć aukcja nie przyniosła jeszcze spektakularnych rezultatów finansowych, to pokazała wielki potencjał drzemiący w polskich hodowli oraz rosnące zainteresowanie rynku hodowanymi w Polsce końmi.

2018

W sezon hodowlany 2019 wkroczyliśmy ze znacznie wzbogaconą stawką ogierów, do której dołączył m.in. uznany w związku oldenburskim Don Luxury, oraz „Stallion of the Year 2018” – hanowerski Lord Django. Za sprawą połączenia sił przez naszego dotychczasowego partnera Helgstrand Dressage z niemieckim potentatem Deckstation Schockemӧhle nasza oferta poszerzyła się o kilkanaście ogierów oferowanych przez tą największą w Niemczech stację reproduktorów, w tym o słynne ogiery skokowe.

Aby dostępność ogierów skokowych szła w parze z profesjonalnym doradztwem hodowlanym w tej dziedzinie, do współpracy z naszą stacją zaprosiliśmy p. Katarzynę Wiszowaty, znaną przede wszystkim z wieloletniego kierowania hodowlą SK Prudnik, sędziowania podczas największych imprez hodowlanych, a także niezliczonych artykułów i reportaży o tematyce hodowlanej.

Sezon 2019 przyniósł dalszy wzrost zainteresowania naszą ofertą i przekroczenie kolejnej bariery - 200 inseminowanych klaczy, w tym blisko 40 ogierami skokowymi, a zakończył się zdobyciem przez og. Heiline’s Zanzier kolejnego złotego medalu MPMK, w kategorii koni 6-letnich.

Po raz drugi odbyła się też Cichoń Foals Auction, która została poprzedzona czempionatem dla źrebiąt po oferowanych przez nas ogierach. Sama aukcja okazała się dużym sukcesem, osiągając łączny wynik finansowy 44.150€ i dowodząc, iż jest to inicjatywa warta kontynuowania i rozwijania w kolejnych latach.

Rok 2019 zakończył się spektakularnym dla polskiej hodowli koni dresażowych wydarzeniem, jakim jest przyjazd do naszej stacji Czempiona Związku Oldenburskiego z roku 2013 – ogiera Don Deluxe, który przez lata stanowił jedną z największych gwiazd kolekcji Helgstrand Dressage, a od sezonu 2020 będzie na co dzień dostępny dla polskich hodowców.

Naszą ofertę wzbogaciliśmy także o wyhodowanego w Szwecji ogiera Radius, który kolejnego dnia po przyjeździe do Polski zwyciężył w Kwalifikacjach do hodowli w Lesznie, zdobywając tym samym licencję PZHK na sezon 2020. Niespełna 2 miesiące późnej ogier ten potwierdził swoją klasę, zdobywając kwalifikację do głównego kӧrungu duńskiego związku DWB.

Chcąc wyjść naprzeciw polskim hodowcom koni skokowych, z których wielu zaufało nam już w pierwszym sezonie działalności w tym sektorze, wynegocjowaliśmu z Deckstation Schockemӧhle możliwość sprowadzenia do Radzionkowa jednej z młodych gwiazd Gestüt Lewitz - czteroletniego ogiera Casallcento PS, którego treningu skokowego podjął się jeden z najbardziej utalentowanych jeźdźców skokowych nowego pokolenia – Łukasz Koza.

2019

29 lutego 2020 r. zainaugurowaliśmy sezon hodowlany Międzynarodową Konferencją Hodowlaną "How to raise a success?" oraz uroczystym pokazem ogierów Cichoń Stallions Show 2020 - w obu wydarzenia wzięło udział przeszło 700 osób!

Tydzień później mieliśmy kolejny powód do świętowania - ogier Radius został uznany przez duński związek DWB podczas Dansk Varmblods Hingstekaring 2020!

2020

Z wielkim optymizmem rozpoczynamy sezon 2020 mając świadomość, iż nasza kolekcja ogierów, ze słynnym Don Deluxe na czele, będzie najlepszą z dotychczasowych, nie odbiegającą jakością od zachodnich stacji reproduktorów oraz licząc na to, że ścisła współpraca z polskimi hodowcami w dalszym ciągu będzie przynosić wspaniałe efekty i wiele radości dla obu stron

Powróć do
strony głównej
Poznaj
nasz zespół
Warunki stanówki
Cichoń Stallions
Warunki stanówki
Helgstrand & Schockemöhle