
Wrażenia uczestników wyjazdu
na Pokaz Ogierów -
Verden 2025
Katarzyna Suchan – trenerka, właścicielka ośrodka jeździeckiego, hodowczyni
Na pewno moim top jeden jest BE SURE (han 2018 Benicio x Scuderia), to ogier o "gumowym", elastycznym ruchu, świetnie zgina stawy i rusza się pod górę. Obserwuję go odkąd skończył 3 lata i używałam go już w swojej hodowli.
Teraz dużo dyskutuje się o tym, że spora ilość ogierów ujeżdżeniowych bilarduje, ale to wynika z ich budowy, teraz konie mają długie, bardzo ruchome nogi, wręcz we wszystkie niemal strony, kiedyś były krótkonogie i proste, inaczej się ruszały. Nie ma na to reguły, których stawy szybciej się zużywają, nauka swoje, a praktyka swoje. Duże znaczenie ma na jaką matkę użyje się ogiera z tą przypadłością, ale też sposób trenowania takiego konia.
Rozczarował mnie trochę TRUE HOPE PS (old 2021 Total Hope x Fürstenball), w ubiegłym roku nim kryłam i podobał mi się bardziej, w tym roku „rozjeżdżał się” w kłusach, choć poprawiał się jak amazonka podgoniła go bacikiem.
Gdybym miała kryć to moimi typami są na pewno też ELASTIC (westf 2019 Escolar x Dimaggio), V-POWER i ONE TO REMEMBER (KWPN 2019 Secret x Vivaldi). Te ogiery bardzo mi się podobają, ale zawsze takich potem używam do krycia, bo nie zawsze akurat te pasują do moich klaczy. Pewne rzeczy trzeba w nich poprawić, co z tego, że ogier mi się podoba, jak nie sprawdzi się na mojej klaczy.
Trochę obawiam się używać młodych, choć pokazały się bardzo dobrze, mam tu na myśli kasztany: INDEPENDENT (old, 2022, Ibiza x De Niro) i LA PAIX (old, 2022 La Vie x Sir Donnerhall I). PROUD JAMES większe wrażenie na mnie zrobił w ubiegłym roku, teraz jakby zrobił się bardziej „kareciany” w ruchu. ESCANTO (old 2019 Escamillo x Fürstenball) też mi się podobał, no co tu dużo mówić, te po Escamillo to wszystkie się ruszają, wiele ogierów bardzo mi się podobało, ale czasem jak mi jakiś wpadnie w oko, to ciężko mi to wybić z głowy.
Z ogierów skokowych bardzo podobał mi się CHACORD GB (OS 2018 Chacoon Blue x Acord II), ale którego użyję u siebie w hodowli to się jeszcze muszę zastanowić.
Dla mnie ten wyjazd był o tyle cenny, że widzi się konie na żywo, a nie na filmach, które czasem kręci się wiele razy, na pokazie widać, który koń jest bardziej elektryczny, czy się płoszy.
Ilona Majewska – hodowczyni koni ujeżdżeniowych i skokowych, miłośnika koni w oryginalnych maściach
Dobry ogier na zawodach, nie oznacza, że będzie dobrym ojcem, ponadto musi pasować na moje klacze.
Bardzo ważny jest dla mnie charakter, poprawność kończyn, nawet ważniejsze nawet niż super papier, czy wymachiwanie nogami. Takie pokazy są bardzo ważne, bo widzi się konia na żywo, a nie filmy z najlepszymi momentami, ponadto obejrzenie konia w boksie też daje sporą wiedzę.
Jednym z takich, które mnie ujęły był FURIOUS (westf 2022, Fair Deal x De Niro). Siedzieliśmy na krótkiej ścianie i można było ocenić jak poruszały się na wprost i ten ogier był bardzo prawidłowy, zwracałam uwagę czy nie bilarduje. Co prawda konie andaluzyjskie, z których korzystam w mojej hodowli często mają tę wadę, ale ja staram się wybierać, które tę przypadłość posiadają w małym stopniu. Na pewno wiele koni młodych, które bilardują, gdy nabiorą równowagi to się wyrobią, nie będą tak się poruszać.
Dużą wagę przywiązuję do charakteru, więc na pokazie właśnie takie chwyciły mnie za serce. W tej grupie znalazł się na pewno kasztan SEACREST (han, 2021 Secret x Christ), który zrobił na mnie duże wrażenie, wydaje się, że ma „dobrą głowę” i pokazał dobry ruch.
Podobał i się również siwy PROUD JAMES (KWPN 2020 Jameson RS2 x Johnson), mimo, że nie przepadam za taką maścią to jest wart grzechu. V-POWER westf 2020 Viva Gold x Fidertanz) bardzo podobał mi się w ruchu, szczególnie podobał mi się moment, gdy na krótkiej ścianie pięknie się podstawił
Ze skokowych mój gust się nie zmienił, nadal bardzo cenię sobie DIABLUE PS (OS 2017 Diaron x Stakkato), nie był prezentowany BALOUTAIRE PS (OS 2011 Balou du Rouet x Chacco-Blue), którego już użyłam w swojej hodowli i nie żałuję.
Łukasz Dziarmaga - sędzia ujeżdżeniowy
Ze stawki prezentowanych ogierów, trzy ogiery najbardziej zwróciły moją uwagę. Pierwszy to TOTAL PS (old 2021 Totilas x Dante Weltino), duży, kalibrowy ogier w długich liniach z obszernym ruchem we wszystkich trzech chodach, elastycznym i w kadencji kłusem oraz wysokiej jakości galopem w tendencji „ pod górę”, z dobrą motoryką zadnich kończyn. W połączeniu z klaczami mniej ramowymi może zwiększyć u źrebiąt kaliber.
Drugi ogier to DAAN G ( han, 2022 Donkey Boss x Don Olimbrio) dobrze zbudowany z długą szyją proporcjonalnie połączoną z małą głową. Ruch obszerny i elastyczny z dużą dawką „elektryczności”. Dobrze pracujący grzbietem i również z bardzo dobrą pracą zadnich kończyn. W połączniu z klaczami o małej tendencji do ruchu naprzód może przekazać źrebakom energię, sprężystość i dynamiczność.
Trzeci ogier z prezentowanych, który zwrócił moją uwagę to INDEPENDENT (old 2022 Ibiza x De Niro). Dla mnie osobiście najlepszy z całej stawki młodych ogierów. Ogier o bardzo dobrej i lekkiej budowie, fenomenalnej pracy zadu, z obszernym przodem. W chodach wybitny, ruch z łopatki do przodu, bardzo obszerny i elastyczny. Ten ogier prezentuje to co w ujeżdżeniu jest najważniejsze, gdy podczas ruchu konia mamy wrażenie, że koń spędza więcej czasu w powietrzu niż na ziemi.
Wyjazd był dla mnie bardzo interesujący i bardzo dobrze zorganizowany przez Cichoń Dressage. Dla hodowców najważniejsze jest, żeby zobaczyć na żywo ogiery, którymi kryją swoje klacze. Zdumienie nastąpiło jak zobaczyłem trzy i czteroletnie ogiery, który były doskonale przygotowane do pokazu pod kątem wyszkolenia. W dobrej równowadze w wszystkich chodach, przyzwyczajone do tłumu ludzi, świateł i dużych telebimów.
Beata Glista- Piwko – hodowczyni koni skokowych, która wraz z mężem prowadzi stadninę i ośrodek jazdy konnej w Ślądkowicach pod Łodzią
To mój drugi wyjazd do Verden i muszę przyznać, że tak jak poprzednio było to niezapomniane widowisko. Za sprawą przede wszystkim działań Paula Schockemöhle mogłam zobaczyć to co obecnie w hodowli dzieje się, jest modne i popularne, ale przede wszystkim wyznacza kierunek w hodowli skokowych koni sportowych.
Za sprawą przemyślanej pracy hodowlanej tego właściciela i jednocześnie hodowcy mogłam podziwiać cztery pokolenia ogiera Diarado na jednej arenie podczas jednego wieczoru! Ogiery : DIARADO (hol 2005 Diamant de Semilly sf x Corrado), jego syn DIARON OLD (2012 Diarado x Come On), a następnie DIABLUE PS (OS 2017 Diaron x Stakkato) i Diallasco Blue PS (OS 2021 Diablue PS x Casallco).
Najliczniej byli reprezentowani synowie ogiera Chacco Blue:
CHAD BLUE PS, CHACFLY PS, Chaccothage Blue PS, Chac Boy, oraz jego wnukowie: CHACORD GB i siwy CHALLASCO BLUE PS (oba po Chacoon Blue), który zrobił na mnie ogromne wrażenie. Uosabia wszystko czego szukam we współczesnym reproduktorze. Jest bardzo szlachetny, o bardzo dobrym eksterierze, a przede wszystkim zachwyca pod siodłem swoimi możliwościami w skoku i techniką.
Równie licznie byli zaprezentowani synowie ogiera CONTHARGOS m.in. CONTHALOR BLUE PS, CONTHALOU, CONTINENTAL BLUE, CONKANNO PS i tak jak ich poprzednicy mają wiele do zaoferowania nam hodowcom! Doskonałe rodowody, nieprzeciętne możliwości skokowe i jedność!
Zaprezentowano nam jeszcze Meganus PS, syna ogiera Messenger, który od ostatniego pokazu nic nie stracił na swojej wartości pokazując nam imponujący talent do skoków. Ogiera tego użyliśmy w naszej stadninie z dużym powodzeniem - jego syn Cimerino ur. 2023 wygrał Premiowanie Źrebiąt w Bielinie i Czempionat w ramach DPKS w Turzynie w 2023 roku.
Jedyny syn CASALLCO pokazywany tego wieczoru - CASCO BLUE PS to jeszcze młody ogier, którego trochę stresował cały ten pokaz i nie pokazał wszystkich swoich atutów.
Paul Schockemöhle pokazał nam większość swojego dorobku hodowlanego za pośrednictwem swoich ogierów i w zasadzie mógłby na tym poprzestać, ale on jako "rasowy" hodowca wizjoner ciągle śledzi co się dzieje we współczesnej hodowli i szuka nowych synów ogierów, po które chętnie sięgają hodowcy na świecie. Dzięki temu mogliśmy obejrzeć ogiery po takich gwiazdach jak: Comme il Faut, Dourkhan Hero Z, Eldorado van der Zeshoek TN oraz wnuka ogiera For Pleasure .
Tego wieczoru nasz gospodarz przedstawił nam całą paletę "barw"- doskonałych ogierów u których raczej trudno doszukać się wad, są to ogiery, które w sposób wymierny kształtują kierunek hodowli koni sportowych, są marką, za którą stają ich synowie, córki, wnuki a przede wszystkim wyniki sportowe. Miło mi że mogłam zobaczyć to wszystko dzięki Cichoń Stallions. Jak zwykle mam kolorowy zawrót głowy i jedno podstawowe pytanie:
- Które z nich będą najlepszym wyborem dla moich klaczy?
Agnieszka Pawlikowska - Stajnia Końmi Malowane Wysoka 103
Interesują mnie ogiery z linii ujeżdżeniowych i na takie też zwracałam uwagę.
Chciałabym również zaznaczyć, że najważniejszym dla mnie kryterium oceny jest usposobienie ogiera, spokój, chęć współpracy, prawidłowa budowa oraz to czy koń tworzy „całość”, czy przy spektakularnym ruchu, który posiadają wszystkie pokazane konie, nie „rozpada się na kawałki”. I oczywiście sam fakt, czy przyszły ojciec moich źrebaczków po prostu mi się podoba oraz pasuje do klaczy.
Pierwszym i najbardziej zapamiętany przeze mnie ogierem, który mocno odstawał od stawki to ogier DAAN G. Ogier ten, mimo bardzo młodego wieku (koń ten mógł na dzień zawodów mieć max 3 lata skończone!) Charakteryzował się bardzo obszernym ruchem „pod górę”, w bardzo dobrym balansie, lekki, jezdny, uważny, kontaktowy o pięknej głowie i harmonijnej, lekkiej budowie. Bardzo odważny jak na tak małe doświadczenie pod siodłem. Koń równy na nogach, „związany, tył konia „współgrał” z przodem.
Moją uwagę zwrócił również młodziutki ogier INDEPENDENT, pokazany był na lonży. Zachwycał lekkością, świetnym galopem pod górkę, bardzo dobrym odbiciem. Sprawiał wrażenie wrażliwego. Niestety sposób prezentacji ogiera, nie pozwolił w pełni ocenić jego walorów, koń mocno był nierówny, „wijący”, ciężko było ocenić go pod względem pokroju. Dużo kosztowało go to wydarzenie:).
DYNAMIC GOLD GE (westf 2022 Dynamic Dream x Secret) to bardzo ładny koń:) związany, dość rozwinięty jak na tak młody wiek i wyjątkowo spokojny. Lekki w ruchu, z bardzo dobrym kłusem, świetnym balansem w galopie. Niestety trudno było mi oceniać stęp z mojego miejsca na trybunach, wyglądało, że bardzo ufa swojemu jeźdźcowi.
Ze starszych ogierów bardzo dobre wrażenie zrobił na mnie ELASTIC. Kompletny koń, ze świetnymi trzema chodami, kompaktowy, zwarty. Lekki w ruchu, zwrotny. Wydaje się być odrobinę elektryczny.
ONE TO REMEMBER. Jego imię mówi samo za siebie. Bardzo elegancki, kompletny koń. Duży, ramowy, a przy tym lekki. Zrównoważony i współpracujący, bardzo spokojny. Bardzo harmonijny z piękną głową. Po prostu piękny koń.
Bardzo pozytywnie zaskoczył mnie PROUD JAMES. Na żywo sprawie o wiele lepsze wrażenie.
Na pewno przemyślę także kandydaturę BE SURE. Piękny ramowy koń z obszernym ruchem, „jak kot”. Posiada bardzo duże predyspozycje do zebrania.
Chociaż konie skokowe są troszeczkę poza moim kręgiem zainteresowań, jednak nie mogę nie wspomnieć o siwym CHALLASCO BLUE PS (OS 2020 Chacoon Blue x Casallco), który swoim spokojem, koncentracją, byciem z jeźdźcem, refleksem i odwagą oczarował mnie totalnie. I jest piękny, z piękną głową i mądrymi oczami :)
To nie jedyne ogiery, które przyciągnęły moją uwagę, nie wszystkie jestem w stanie opisać i spamiętać, mimo zrobionych notatek. Poza tym wady budowy niektórych koni, w tym „bilardowanie” na dzień dzisiejszy są dla mnie wadami nie do przeskoczenia i nie użyłabym ich w hodowli.
Organizator wyprawy, właściciel Stacji Cichoń Stallions - Mateusz Cichoń:
Ciężko jednoznacznie wskazać faworyta po niemalże 4,5-godzinnym pokazie, natomiast na pewno serce zabiło szybciej na widok SEBASTINO PS (old, 2018 Secret x Vivaldi) dosiadanego przez Isabel Freese. Ogier ten był od dawna moim faworytem, a zeszłym sezonie pauzował z powodu kontuzji, a teraz wrócił w spektakularnym stylu - z trzema bardzo dobrymi chodami, charakterystyczną dla siebie wzorową jezdnością i imponującą sprężystością ruchu!
Ogromne wrażenie zrobił też PROUD JAMES i V-POWER, oraz młode gwiazdy: DAAN G i LA PAIX.
Jeśli chodzi o skokowe ogiery to oczywiście symboliczny był dla nas występ naszego wychowanka - CONTHALOR BLUE PS (OS, 2019 Conthargos x Firth of Lorne), podczas którego sam Paul Schockemohle podkreślał jego dobre wyszkolenie przez polskich partnerów stacji!
Warte obejrzenia były występy młodych ogierów, które jeszcze w zeszłym roku prezentowano w skokach luzem, a dziś zachwyciły publiczność - mam tu na myśli m.in. DOURKING HERO Z (2020 Dourkhan hero Z x Kassander van’t Roosakker) oraz CASCO BLUE PS (OS, 2020 Casallco x Chacco-Blue).